Yaşam

Avcılar’da havai fişek yasaklandı

Avcılar’da gece geç saatlere kadar atılan havai fişeklerin, “Göçmen kuşları ürküttüğü ve çevreye zarar verdiği” gerekçesiyle yasaklanmasına karar verildi.

Avcılar’da, Belediye Başkanı başkanlığında toplanan belediye meclisi çeşitli kararlar aldı. Geç saatlere kadar atılan havai fişeklerin çevreye ve doğaya zarar verdiği konusunda hem fikir olan meclis, havai fişeklerin yasaklanmasında karara vardı.

Belediye Başkanı Turan Hançerli başkanlığında toplanan mecliste gece geç saatlere kadar atılan havai fişeklerin yasaklanmasına karar verdi.

Avcılar Belediyesi, Belediye Başkanı Turan Hançerli başkanlığında toplanan mecliste gece geç saatlere kadar atılan havai fişeklerin gürültü kirliği yarattığı, göçmen kuşları ürküttüğü, insan ve çevre sağlığını olumsuz etkilediği gerekçesiyle yasaklanmasına karar verdi.

Avcılar’da havai fişek yasak

Alınan karar göre, Avcılar ilçe sınırları içerisinde çay bahçesi, kafe, restoran ve düğün salonları gibi mekanlarda veya sokaklarda kullanılan havai fişekler, uluslararası faaliyetler ve ulusal günler dışında kullanılmayacak.

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, her canlının yaşam hakkına sahip olduğunu belirterek doğa ile uyum içinde yaşanması gerektiğini belirtti.

Hançerli, yaşam kalitesini artması ve daha sağlıklı bir kent olma hedefiyle mecliste böyle bir karar alındığını söyledi.

Havai fişeklerin gösterilerinin gürültü kirliliği yaratmasının ve insan sağlığına zarar vermesinin yanı sıra göç yolları üzerinde olan Avcılar’da göçmen kuşlara zarar verebileceğinin altını çizen Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, “Her yıl 357 çeşit kuşun barındığı kentimizde, her canlının yaşam hakkına saygılı olmayı ve doğa ile uyum içinde yaşamayı ilke edindik. Hemşerilerimizin yaşam kalitesini artırmayı, daha yaşanabilir ve sağlıklı bir kent olmayı merkezine alan bir anlayışla meclisimizde aldığımız havai fişek gösterilerinin yasaklanması kararının Avcılar’ımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.