Yaşam

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü...

Bir tarafta erkek şiddetine kurban verdiğimiz kadınlarımız diğer tarafta hem annelik yaparak hem de fedakarca çalışan kadınlarımız...

‘Dünya Kadınlar Günü’, New York’ta 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına dünyada 1984’ten, Türkiye’de ise 1921 yılından bu yana kutlanıyor. 

"POLİS OLMAK GURUR VERİCİ"

Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Motosikletli Timler Amirliği’nde (Yunuslar) çalışan Büşra Kılıç ile Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görevli Ayşe Aksu, kadın olarak polislik yapmaktan gurur duyduklarını dile getirdi.

2018/03/08/ayse-aksu.jpg

"YETER Kİ KADINA İMKÂN VERİLSİN"

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ulaşım AŞ’de 3 senedir vatman olarak çalışan 27 yaşındaki Fatma Seda Demirayak, “Her kadının elinde ekonomik bir gücünün olması gerekiyor. Kadınlara çalışma imkânı verdikleri zaman çok güzel işler başarabiliyorlar” diyor.

2018/03/08/fatma-seda-demirayak.jpg

"AZİMLİ OLAN ÇALIŞIR"

İstanbul’da yaşamını sürdürürken eşini, daha sonra da kanser nedeniyle kızını kaybeden Ayşe Durgun (65), çıkan yangında evinin kullanılamaz hale gelmesine ve ikinci eşinin felç olmasına rağmen hayata küsmedi. Kırklareli’nde temizlik işçisi olarak çalışan Durgun, azimli olan her kadının çalışması gerektiğini söyledi.

2018/03/08/aea.jpg

HAYALİNİN PEŞİNDE

TCSG Güven gemisinde savunma subayı Teğmen Ayşe Cansu Perker: “Çocukluk hayalimdi.”

2018/03/08/tegmen-ayse-cansu-perker.jpg

‘KASAP KIZ’ İŞBAŞINDA

Edirne’deki Kasaplar ve Sakatatçılar Çarşısı’nda “Kasap kız” lakabıyla bilinen Kübra Ayık kadınlara, “İnsan olarak hepimiz aynıyız. ‘Erkek işi’ demeyin, elinizden geliyorsa, yüreğinizde varsa istediğiniz işi yapın” mesajı verdi.

2018/03/08/kasapkiz.jpg

"KASKI TAKTIĞIMDA CİNSİYETİMİZ YOK"

Yıldız Ceren Okur 30 yaşında. Mesleği avukat ama o tam bir motosiklet tutkunu. İngiltere’ye bağlı Man Adası’ndaki ünlü Isle Of Man Tourist Trophy’i izlemek için İstanbul’dan gaza bastı. Geçen yıl trafik kazasında ölen “Altın elbiseli adam” lakaplı Barkın Bayoğlu ile eşit şartlarda 7 ülke kat etti, 19 şehirde konakladı, 10 bin kilometre yaptı. Okur, bir kadının motosikleti ile Avrupa’yı geçebileceğini ispatladı.

2018/03/08/avuauaua.jpg

ÇİÇEKLERİ DÜNYAYA DAĞILIYOR

Antalya’dan 48 ülkeye 80 milyon dal kesme çiçek ihracatı gerçekleştirilirken, çiçek seralarında ağırlıklı olarak kadınlar çalışıyor. Kundu bölgesindeki serada çalışan Kadriye Tantik, topladığı çiçeklerin dünyanın birçok ülkesine gitmesinden mutluluk duyduğunu ifade ediyor.

2018/03/08/avua.jpg

"ÇOCUKLARIM İÇİN YAPIYORUM"

Trabzon’un Düzköy İlçesi’ne bağlı yaklaşık bin rakımlı Çayırbağı Mahallesi’ndeki kadınlar, bölgenin zorlu koşullarına, dik yamaçlarına aldırış etmeden ev ve bahçe işlerinde çalışmaya devam  ediyor. 2 çocuk annesi Akgül Aslan da onlardan biri... Aslan, “Ne yapıyorsam çocuklarım için yapıyorum. Yeter ki onlara daha güzel ve mutlu bir gelecek verebilelim” diyor.

2018/03/08/trabzonkadin.jpg

Habertürk