Yaşam

Bursa’da ayçekirdekleri asfaltta kurutuluyor

Bursa’da ayçekirdeği üreticileri yer bulamayınca yıllardır çekirdekleri asfalta serip kurutuyor. Üreteciler, Çin çekirdeğiyle yerli çekirdeğe olan ilginin düşmesinden şikayetçi. 

İnegöl Alası, Türkiye’nin tek tescilli ayçekirdeği. Üreticileri kurutma için her yıl olduğu gibi bu sene de çekirdekleri, bulduklara boş alanlarda kurutmaya başladı. Yolun ortasına serilen çekirdeklerin görüntüsü dikkat çekti. Fakat bu sene üreticiler memnun değil. Çin çekirdeği pazara girince, yerli çekirdeğe ilgi azaldı. Birçok kişi İnegöl Alası yerine Çin çekirdeği ekiyor. 

Çekirdek üreticisi olan Mehmet Cin bu yıl son kez artık çekirdek ektiğini belirterek şunları söyledi: “Hasat bu yıl güzel değil para etmeyecek. Çin malı geldiği için İnegöl çekirdeği bitti. Benim gibi çok az eken üretici var. İnsanlar Çin çekirdeği ektiler ben de bu sene son kez ektim artık ekmeyeceğim. Fiyatlar çok düşük 5 yıl önceki fiyatlardan çekirdek veriyoruz. Çin malı ekildi, İnegöl’de bundan dolayı fiyatlar çok düştü. Ben ektiğime pişman oldum. Ben Çin çekirdeği zaten tüketmiyorum, İnegöl çekirdeği daha lezzetli ama ülkemize girmesiyle bizlerin de işlerini bozdu.”