Yaşam

Cuma saati 13 Eylül 2019 kaçta? Diyanet İstanbul il il namaz vakitleri! Namaz kaç rekat, nasıl kılınır? Abdest nasıl alınır?

İstanbul Cuma namazı saati kaçta? Müslümanlar, Cuma Namazı için camileri akın akın dolduracak. Abdest nasıl alınır? Cuma namazı kaç rekattır, nasıl kılınır? 30 Ağustos 2019

13 Eylül 2019 İstanbul Cuma namazı saati kaçta? Müslümanlar, Cuma Namazı için camileri akın akın dolduracak. Diyanet İstanbul (il il) namaz vakitleri! Cuma namazı kaç rekattır, nasıl kılınır? Abdest nasıl alınır? Cuma günü okuncak dualar neler? Bütün bu soruların cevabı haberimizde…

İstanbul’da cuma saati 13.05’de ezan okunacak.

İstanbul için Cuma saati ve namaz vakitleri

Miladi TarihİmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
13 Eylül 2019 Cuma05:0806:3513:0516:3819:2620:47

İL İL CUMA NAMAZI SAATİ VE NAMAZ VAKİTLERİ

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazı; 4 rekat sünneti, 2 rekat farz ve 4 rekat da son sünnet olmak üzere 10 rekattır. Cuma günü camide kılınır ve farz olan bir namazdır. Cuma günleri müminlerin bayramı olarak sayılmaktadır ve erkeklere farz olarak kılınmıştır. Kadınlar için Cuma namazı farz değildir.

* Namaza başlarken ilk olarak “Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının 2 rekat farzını kılmaya. Uydum hazır olan imama” diyerek Cuma namazını kılmak için niyet ederiz. Ardından “Allahu Ekber” diyerek Tekbir getirir ve namaza başlanır.

*Tekbirden sonra elleri bağlanır ve sessizce Sübhaneke okunur. Sübhaneke’den sonra bir şey okunmaz ve imam dinlenir.

*İmam sureleri bitirdikten sonra “Allahu Ekber” diyerek rükuya gidilir. Rüku’da 3 kere “Sübhâne Allahu li-men hamideh”, tam doğrulunca ise “Rabbenâ leke’l hamd” denir.

*Daha sonra “Allahu Ekber” diyerek secdeye gidilir. Secdede 3 kere “Sübhâne rabbiyel-a ‘alı” denir. “Allahu Ekber” diyerek dizlerin üzerine oturulur. Tekrar “Allahu Ekber” dedikten sonra yine secdeye gidilir ve 3 kere “Sübhâne rabbiyel-a ‘lâ” denir.

*”Allahu Ekber” diyerek secdeden ayağa kalkılır ve ikinci rekâta başlanır. Ayağa kalktıktan sonra eller bağlanır ve hiçbir şey okunmadan imam dinlenir.

*İmam sureleri bitirdikten sonra “Allahu Ekber” diyerek rükûya gidilir. Rüku’da 3 kere “Sübhâne Râbbiye’l-Azim” denir ve doğrulunur. Doğrulurken “Semi Allahu li-men hamiden”, tam doğrulunca ise “Rabbenâ leke’l hamd” denir.

*“Daha sonra “Allahu Ekber” diyerek secdeye gidilir. Secdede 3 kere “Sübhâne rabbiyel-a ‘alı” denir. “Allahu Ekber” diyerek dizlerin üzerine oturulur. Tekrar “Allahu Ekber” dedikten sonra yine secdeye gidilir ve 3 kere “Sübhâne rabbiyel-a ‘lâ” denir.

*Secdeden kalkarken “Allahu Ekber” diyerek Tahiyyata oturulur ve Ettehiyyâtü, Allâhumme Salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ duaları okunur. Dualar bittikten sonra imamla birlikte önce yüz sağa çevrilir ve “Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” denilerek selam verilir. Aynı şekilde sola da selam verdikten sonra Cuma namazının farzı tamamlanmış olur.

ABDEST NASIL ALINIR?

Abdest almaya başlamadan önce “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” diye niyet ederiz. 

ELLERİ YIKAMA: “Eûzübillahimine şeytanirracim-Bismillahirrahmanirrahim” önce eller bileklere kadar ve parmak araları da ovuşturularak üç defa yıkanır.

AĞZA SU VERME: Sağ elimize üç defa su alarak ağzımıza veririz. Her su alışta ağzımızı çalkalayarak ağızdaki suyu dökeriz.

BURUNA SU VERME: Tekrar avucumuza su alarak üç defa burnumuza veririz. Sol el ile de sümkürür temizleriz.

YÜZ YIKAMA: Sonra iki avucumuza su alarak saç bitiminden çene altına kadar yüzümüzü üç defa yıkarız.

SAĞ KOLU YIKAMA: Önce sağ kolu dirsekle beraber üçer defa yıkarız.

SOL KOLU YIKAMA: Sonra sol kolu dirsekle beraber üçer defa yıkarız.

BAŞI MESH ETMEK: Sağ elimizle başımızın dörtte birini mesh ederiz. Yani sağ elimizi ıslatıp başın dörtte birini sıvazlayarak ıslatırız.

KULAKLARI MESH ETMEK: Her iki eli de ıslatıp serçe parmaklarımızla kulaklarımızın içini mesh ederiz. Kulakların arka kısmını ise baş parmaklarımızla mesh ederiz.

BOYNU MESH ETMEK: Sonra baş ve serçe parmaklarımızı kullanmadan işaret, orta ve yüzük parmaklarımızın dışı ile boynumuzu da mesh ederiz.

AYAKLARI YIKAMA: Ayaklara gelince, parmaklardan başlayarak önce sağ sonra sol ayağımızı topuk kemiği ile beraber üçer kez yıkarız. Ayaklarımızı yıkarken parmak aralarımızın iyice yıkanmasına dikkat etmemiz gerekir.

Cuma Hutbesi 13 Eylül 2019!

CUMA GÜNÜ OKUNCAK DUALAR

*”La ilahe illa ente ya hannanü ya mennanü ya bedias semavatı vel erdi ya gel celali vel ikram” bu duayı eder, Allah’tan dilerse Allah dilediğini verir.

*Cuma günü akşam ezanına 45 dakika kala “Ya Meliki Muktedir sin Allah’ım bana yardım et” ismini (100) defa tekrarlayıp sonrada dileğinizi dileyin, sıkıntınız gider, huzur ve rahata erersiniz.

*Yine bu gün namazdan önce yüz defa “Ya Allah, Ya Hu” diyen kimsenin hayırlı dileği gerçekleşir.

*Cuma namazından sonra yüz defa “Ya Rahman” diyenler unutkanlıktan ve gafletten kurtuldukları gibi kalpleri de nurlanır.

*Cuma günü akşama doğru “Yâ Veliyy” sim-i şerifini okuyanların hayırlı dilekleri kabul olunur.

*Bu gece bin defa “Yâ Vâlî” ism-i şerifini okuyarak dua edenin dua edenin duası kabul olur, işleri kolaylaşır.

*10 hafta süreyle Cuma günleri onar defa “Yâ Ganiyi, Yâ Muğni” ism-i şeriflerini okuyan zengin olur.

*Bu gece yüz defa “Yâ Dârr” ism-i şerifini okumaya devam eden Cenabı Hakka yakın olur ve zarar verici şeylerden emin olur.

*Cuma namazından sonra yüz defa “Yâ Gafur” sim-i şerifini okuyanlar af olunur.

*Cuma namazında hutbe esnasında yüz defa “Ya Basîr” ism-i şerifini okuyanı Cenab-ı Allah hidayete erdirir, kalp gözünü açar.

*Cuma günü “YA VELİYYÜ YA ALLAH” esmasını bin defa zikreden kişi her istediğine kavuşur.

*Cuma günü sabahı “LA İLAHE İLLALAHÜ’L MELİKÜ’L HAKKU’L-MÜBİN” (200) defa zikreden kişi Allah’tan ne isterse verilir.