Yaşam

Daha az tüketerek dünyayı kurtarın

Küresel ısınmanın etkilerini her geçen gün daha şiddetli biçimde hissediyoruz. Peki bunun başlıca sebebinin tükettiğimiz enerji olduğunu biliyor musunuz?

Küresel ısınmanın etkilerini her geçen gün daha şiddetli biçimde hissediyoruz. Pekiyi bunun başlıca sebebinin tükettiğimiz enerji olduğunu biliyor musunuz? Tabii cebimizi yakan faturalar öncelikle dikkatimizi çekiyor ki, bu doğru orantıya çözüm bulabilmek mümkün. Bakın Bunun için neler yapabiliriz?
Enerji, mevcut dünya ekonomisinin yaklaşık %30’luk kısmını teşkile eden bir maliyet kalemidir ki, ülkemiz için oldukça büyük bir problemdir. Zira Türkiye, kullandığı pek çok enerji türünü kendi sınırları içerisinde üretememekte ve yabancı para cinsinden harcama yapmaktadır. Elbette bunun doğal sonucu olarak, milli gelirimizde ve cari açığımızda problemli rakamsal değerler ortaya çıkar. Türkiye’nin cari açığının büyük kısmı enerji harcamalarından kaynaklanır ki, kamusal politikalar ile bu durum sınırlandırılmaya çalışılmaktadır. Yapıların Enerji Performansı yönetmeliğinden, motorlu taşıtların motor hacmine bağlı olarak vergi dilimlerinin belirlenmesine kadar bir çok kamusal tedbir Enerji Kullanımını Optimize Etmek için gerçekleştirilir. Tabii burada amacın doğanın korunması olduğu söyleniyor olsa da, bu pek de gerçekçi bir söylem değildir.

ENERJİ TASARRUFU İÇİN NE YAPILABİLİR?

Yapı sektörü, imalat aşamasında yapıların enerji kullanım değerlerini sınırlandırabilecek tedbirler alabilir. Örneğin, doğru aydınlatma şartları projelendirilerek elektrik enerjisinin kullanımı kontrol edilebilirken, yapıların ısı yalıtımları yapılarak ısıtma ve soğutma için gerekli olan enerji kullanımı en alt seviyeye düşürülebilir. Tabii birey olarak vatandaşların da tüketimlerini bilinçli biçimde yapmaları çok önemlidir.
Avrupa’da enerji sınıflandırması uzun yıllardır kullanılan bir yapı inşa prosedürü. Tıpkı makineler ve elektronik eşyalarda olduğu gibi yapılar için de enerji sınıflandırması yapılıyor ve bizim gibi yerel kaynakları bulunmayan bu ülkelerin birçoğu bizim çok daha altımızda enerji tüketiyor. Biz de 2015 yılında çıkarılan Yapıların Enerji Performansı Yönetmeliği kapsamında nihayet bu uygulamaya kamusal olarak geçiş yaparak, en azından ısıtma ve soğutma noktasında ciddi bir tasarrufu elde edeceğiz ki, bunun maddi karşılığı oldukça ciddi rakamlara tekabül ediyor.
Bunun yanı sıra elbette birçok mekanik ve elektronik cihazı daha doğru kullanarak enerji tasarrufu yapabilmek mümkün. Örneğin, otomobillerimizi devirli kullanarak ciddi yakıt tasarrufları yapabileceğimiz gibi, kullanmadığımız ışıkları söndürüp, uyurken televizyonlarımızı açık bırakmayarak da ciddi ekonomik fayda elde edebiliriz. Ayrıca unutulmamalıdır ki, enerji tasarrufu yalnızca ekonomik fayda sağlamaz, aynı zamanda bu sayede doğanın da korunması mümkündür. Sürdürülebilir enerjiden kasıt esasında bir anlamda bu boyutu ile önem arz eder.

 • USD
  -0,36
  4,8384
 • EURO
  -0,06
  5,6673
 • ALTIN
  -0,46
  192,99
 • PETR
  -2,58
  73,3900