Yaşam

E-Devlet'in 'Soyağacı' uygulaması başladı

E-Devlet'teki soyağacı sorgulama hizmeti kullanıcıların yoğun ilgisi nedeniyle sistem kilitlendi. Sayfa geçici süre yetkililer tarafından bakıma alındı.

E-Devlet soyağacı sorgulama olarak bilinen alt-üst soy bilgisi sorgulama hizmetini yayına verdi. Vatandaşların kullanıcı adı ve şifre ile kolayca sorgulama yapabilecekleri soyağacı sistemi yoğunluktan dolayı kilitlendi. Vatandaşlar soyağacı sorgulama dışında yapmak istedikleri hizmetlere de erişemedi. Yoğunluk azalmayınca, E Devlet'te yer alan soyağacı sorgulama sayfası bakıma alınarak hizmetin şuan için durdurulduğu bilgisi vatandaşlarla paylaşıldı.

SOY AĞACI SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Soyağacını sorgulamak isteyen kişilerin E-Devlet sisteminde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü kategorisine girerek,  "belge oluştur" bölümünden işlem yapabiliyor. 

2018/02/09/auie.jpg

SOYAĞACI SORGULAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYIN

YOĞUN İLGİ SEBEBİYLE SİSTEM KİLİTLENDİ

Vatandaşların yoğun ilgisi nedeniyle sistemin kilitlenmesi üzerine, internet kullanıcıları çeşitli sitelerden konu ile ilgili 'Bakan çıksın beyler kasıyor', 'Ülkede nekadar çok merak eden varmış', 'Arkadaş eskiden ekmek kuyruğunda sıra bekliyordum şimdi e-devlette bekliyorum' gibi yorumlarda bulundu. 

2018/02/09/aie.jpg

HANGİ YILLARA KADAR SOYAĞACI ÇIKARILIYOR?

Sayfaya girenler 1800`lü yıllara kadar üst soy bilgilerini kontrol etmeye imkanı bulabiliyor.

2018/02/09/aea.jpg

Yoğunluk nedeniyle oldukça ağır ilerleyen sistem durma noktasına geldi. Bir çok vatandaş soyağacı sorgulama işlemi yapamadan sistem çöktü. Sıklıkla güncellenen turkiye.gov.tr adresi an itibari ile sorgulama işlemlerini gerçekleştiremiyor. Kanun değişikliğiyle vatandaşların sadece İlçe Nüfus Müdürlüklerinden bilgi amaçlı alabildikleri "alt soy üst soy raporunun" e-Devlet üzerinden de alınabilmesi mümkün hale geldi.

Durumu sosyal medyadan paylaşan vatandaşlar tepkilerini dile getirdikleri kadar esprili paylaşımlar da yaptılar. 'edevlet' Twitter'da TT oldu.