Yaşam

Eber sarısını koparmanın cezası 60 bin lira

Eber sarısı çiçeğinin nesli tükenme tehlikesi altında. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün koruma altına aldığı çiçeği koparana ceza kesilecek.

Eber sarısı çiçeği Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı. Nesli tükenmekte olan ve dünya genelinde bir tek Eber Gölü çevresinde yetişen çiçeği koparan binlerce lira ceza ödeyecek.

Tamamen doğal bir yetişme alanına sahip olan Eber sarısını koparan kişiye Doğa Koruma ve Milli Parklar tarafından 60 bin lira ceza kesilecek.

EBER SARISI 10 YIL ÖNCE BULUNDU

Eber Gölü Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ömer Faruk Kalay Eber sarısı çiçeği ile ilgili bilgi verdi:

“Bundan 10 yıl önce Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu Eber Gölü Kurtarma Projesi hazırlanırken burada jeoloji mühendisleri endemik bir bitki türüne denk geldi. Bu dünyada tek bir bitki türü olan ve eşi benzeri olmayan Eber Sarısı adı altında tescillendi.

Eber Sarısı endemik bir bitki türü. Sadece Bolvadin Eber Gölü kenarında yetişen gölün nemini seven bir bitki türü. Bu bitki türü üniversitelerde araştırıldı, baklagiller sınıfına giriyor.

Baklagiller sınıfına giren bu bitki türü endemik bir tohum türü. Bu ne işe yarıyor dersek; baklagiller diyelim ki fasulye, nohut çiçeğinden bir tane fasulye, bir tane nohut alınırken bu Eber Sarısıyla, fasulyenin, nohudun, mercimeğin genetik yapıları birleştirildiğinde 1’e 400 ürün artışı oluyor.

Bu Eber Sarısı gerçekten bir hazine ve önemli bir tohum türü.”

canlı tv

Daha Fazla Canlı Tv Kanalı için ziyaret ediniz.