Yaşam

Erkeklerden ''Pembe Otobüs'' için imza

Van Sivil Dayanışma isimli bir grup da ilde kadınlara özel 'pembe otobüs' uygulaması için 7 ayrı noktada imza kampanyası düzenledi.

Van Sivil Dayanışma isimli bir grup da ilde kadınlara özel 'pembe otobüs' uygulaması için 7 ayrı noktada imza kampanyası düzenledi. Ancak ortada ilginç bir durum vardı; kampanyayı düzenleyenler erkeklerden oluştuğu gibi, destek için imza atanların büyük bölümü de erkekti.

'Pembe Otobüs' uygulamasına yönelik talep bu kez Van'dan geldi.  Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi tarafından başta Beşyol Meydanı Dabbağoğlu Parkı olmak üzere kentin 7 ayrı noktasına kurulan stantlarla, kadınlara özel ’Pembe otobüs istiyoruz’ imza kampanyası başlatıldı. Stantlarda, bir günde 16 bine yakın imza toplanırken, erkeklerin katılımının da yüksek olduğu belirtildi.

Kampanyaya imza verenler böyle bir uygulamanın Van için çok iyi olacağını söyledi. Kampanyayı yürüten Van Sivil Dayanışma grubu üyesi Kadri Elvan, ulaşımda yaşanan zorluğun ve sıkıntının ceremesini yaşlıların, çocukların ve kadınların çektiğini belirtti.
Elvan, "Bu uygulamayı Van'ımızda gerek erkekler, gerekse kadınlar daha rahat seyahat etsinler diye başlattık. Burada isteyen karma yolculuğu da tercih edecek. Ama kadınlara rahat edebilmeleri adına onlara özel pembe otobüsün tahsis edilmesi çok daha iyi olacak. Bizler de bu uygulamayı destekliyoruz ve bu nedenle kentin 7 ayrı noktasına kurduğumuz stantlarla kadınlara özel ’Pembe otobüs’ istiyoruz kampanyası başlattık. Eminim, toplumun çoğunluğunun teveccühleri de bu yöndedir. Kampanyamız bugün başladı. Yoğun bir ilgi var. Kampanyamız cumartesi gününe kadar devam edecektir. İnşallah bu kampanyayla istediğimizi elde ederiz" dedi.