Yaşam

İETT okul saatleri için ek seferler getiriyor

İETT, okulların açılacağı 9 Eylül Pazartesi gününden itibaren kış tarifesine geçerek, okul saatleri için ek sefer düzenlemeleri getirecek.

İETT, okulların açılacağı 9 Eylül Pazartesi gününden itibaren kış tarifesine geçecek. Pazartesi gününden itibaren otobüs hatlarına 3 bin 862 ek sefer de konulacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, yeni eğitim-öğretim yılının başında kış tarifesine geçecek olan İETT, bünyesindeki mevcut 5 bin 45 otobüs ve 460 metrobüs olmak üzere toplam 5 bin 505 araç kapasitesine ek olarak, yaz döneminde periyodik bakımı yapılarak filoya katılan 284 otobüs ve 65 metrobüsle hizmet verecek.

Pazartesi gününden itibaren otobüs hatlarına 3 bin 862 ek sefer de konulacak.

Böylece, günlük sefer sayısı yüzde 6,6 artışla 48 bin 763’e çıkacak. Metrobüste ise günlük sefer sayısı 13,6 artarak 6 bin 982’ye yükselecek.

Okulların açıldığı ilk günden itibaren ek seferlerle velilerin ve öğrencilerin toplu ulaşım araçlarına yönlendirilmesi amaçlanıyor.

İstanbullular, 2019 kış sezonu sefer saatlerini www.iett.istanbul ve Mobiett uygulamasından öğrenebilecek.

İETT 24 saat ulaşım müjdesi

İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü (İETT), bazı hatlarda gece seferleriyle ilgili düzenleme yaptı. Buna göre bazı güzergahlarda 24 saat ulaşım hizmeti verilecek.

İETT’nin resmi twitter hesabından daha önce yapılan paylaşımda ‘yolcuların isteği üzerine 24 saat ulaşım sağlanabilmesi için hizmet veren gece hatlarının listesi’ yayınlanmıştı. Listede yayımlanan 28 seferin 5 tanesi Sabiha Gökçen Havalimanı seferlerini kapsıyordu.

Buna göre, E-3 hat numaralı Sabiha Gökçen Havalimanı- 4.Levent Metro, E-10 hat numaralı Sabiha Gökçen Havalimanı-Kadıköy, E-11 hat numaralı Sabiha Gökçen Havalimanı-Kadıköy, SG-1 hat numaralı Kadıköy- Sabiha Gökçen Havalimanı ve SG-2 hat numaralı Taksim-Sabiha Gökçen Havalimanı seferleri 24 saat ulaşım hizmeti verecek.

Aralarında Yenikapı-Hacıosman ve Kadıköy-Tavşantepe’nin de bulunduğu 6 metro hattı ve 24 İETT otobüsünün 24 saat hizmet verecek. Bunları kullanan yolcuların 00:30-05:30 saatleri arasında çift bilet parası ödeyecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, daha önce yaptığı açıklamasında “Bugüne kadar sabah 06:00’a doğru ilk trenler metro istasyonlarına yanaşıyordu. Dolayısıyla sabah erken saatlerde işe gitmek için yola çıkan emekçilerimiz bazı sorunlar yaşıyordu. İstanbulluların sabahları veya gece mesailerinden dönüşlerde sorun yaşamaması adına bunları yeniden düzenledik.” ifadelerine yer verdi.