Yaşam

İstemediği kazlarla 100 bin dolarlık ihracat yaptı

Aksaray’da bir girişimci, tavuk alırken kendisine verilen 7 kazı istemeye istemeye yetiştirdi. Şimdi siparişlere yetişemiyor.

Aksaray’ın köylerinden olan İncesu’da yaşayan Halis Katman adlı girişimci, hayvan yetiştiriciliği yaparken gelirindeki daralma nedeniyle tarım ve hayvancılıkta farklı bir arayış içine girdi. Araştırmaları sonunda kanatlı hayvan yetiştiriciliği işe giren Katman, 2014 yılında 150 tavuk aldığı çiftlikten istemediği halde verilen 7 kaz ile büyük bir ihracat atılımı gerçekleştirdi.

İstemeyerek aldığı kazların hızla çoğaldığını gören Katman, katların üretim ve tüketim koşullarını araştırdı. Bu kez yurt dışında yoğun talep olduğunu gördü ve kaz ihracatına başladı. Tarım Bakanlığına müracaat ederek gerekli belgeleri alan Katman, ilk olarak Irak ve İran’a kaz ihracatı yaptı.

AKSARAY’IN BİR KÖYÜNDEN 100 BİN DOLARLIK İHRACAT

Irak’a gönderdiği kazların yoğun ilgi gördüğünü ve 2 bin 500 adet kaz gönderdiğini söyleyen Katman, “Yaklaşık 100 bin dolarlık döviz girdisi sağladım. Bunu Aksaray’ın bir köyünden yaptığım için gururluyum.”açıklamasında bulundu.

Köydeki çiftliğinde kazın yanı sıra süs tavuğu ve ördek gibi farklı kanat hayvanları yetiştiriciliği de yaptığını belirten Katman, bu türlerden de ihracat yaparak ülkesine ve köyüne döviz girdisi yapmayı hedeflediğini söyledi.