Yaşam

İzmir ve Antalya’da fayton dönemi resmen sona erdi

Antalya’da 10 Haziran’dan itibaren fayton faaliyetleri durdurulmuştu. Bir karar da İzmir’den geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi il genelinde fayton taşımacılığını resmen yasaklandı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, 10 Haziran itibariyle fayton taşımacılığını sona erdirdi. Faytoncuların teslim ettikleri atlar Antalya Hayvanat Bahçesi’ne gönderildi. Faytonculara at bedeli Belediye tarafından ödendi. Ayrıca at sahipleri ya da ailelerinden bir kişi belediyede istihdam sağlanacağı bildirildi.

Bir karar da İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden geldi, İzmir il genelinde fayton taşımacılığı yasakladı. İZULAŞ Fayton İşletmesi aracılığıyla Alsancak-Kordon’da sürdürdüğü fayton taşımacılığını 1 Mayıs’tan itibaren sonlandıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, ikinci adım olarak kent genelinde yasal düzenlemeleri hayata geçirdi. Karşıyaka’da 18, Selçuk’ta 12, Dikili’de 2 toplam 32 adet faytonun faaliyeti bitti. 

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 139’uncu maddesine dayanarak resmi tören ve izin alınacak merasimler hariç, hayvanla çekilen motorsuz araçların ve hayvan sürücülerinin kent merkezindeki tüm bulvar, cadde ve trafik yoğunluğu olan sokaklarına girişi Belediye Encümeni tarafından yasaklandı. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in hayvan hakları konusunda örnek ve öncü bir kent olmasını hedeflediklerini ifade ederek, “Seçildiğimiz günden bu yana faytonların kaldırılmasıyla ilgili yasal ve teknik süreçleri hiç aralık vermeden yürüttük. Bu süreç kısa süre önce tamamlandı ve İzmir’de fayton dönemi kapandı. Hayvan haklarını gözetmek, Belediyemiz’in temel önceliklerinden biri olmaya devam edecek” dedi.