Yaşam

Lezzetli kolay aşure tarifi ile evlere bereket dolacak

Muharrem Ayı’nın onuncu günü yani Aşure günü geldi. Bereket getireceği inancıyla aşureler kaynatılıp dualar edilecek. İşte lezzetli kolay aşure tarifi!

Muharrem Ayı’nın onuncu günü yani Aşure günü geldi. Bereket getirmesi ümidiyle dualar eşliğinde aşure yapılıp komşularla paylaşılacak. Muharrem Ayı’nın sonuna kadar aşureler pişirilecek. 

İnanca göre büyük tufan sonrası Hz. Nuh’un gemisi bugün yani Muharrem Ayı’nın onuncu günü karaya oturdu. Hz. Nuh ve yanındakiler gemide bulunan tahılları bir araya getirip kaynatarak aşure yapıp yediler. Bu olayı anmak ve evlere bereket gelmesi ümidiyle dualar eşliğinde aşure yapılır ve paylaşılır.

Peki, lezzetli kolay aşure nasıl yapılır? Ölçülü aşure tarifi ve malzemelerini haberimizde sizler için derledik.

Lezzetli kolay aşure tarifi

MALZEMELER

2 su bardağı aşurelik buğday 
1 su bardağı nohut 
5 su bardağı toz şeker 
1 su bardağı kuru fasulye 
15 su bardağı su 
Yarım su bardağı pirinç 
1 su bardağı kuru üzüm 
1 su bardağı küp doğranmış kayısı 
1 su bardağı doğranmış kuru incir 
1 portakal

Süsleme için:

1 su bardağı kus üzümü 
Çekilmiş ceviz içi, Antep fıstığı Tarçın, nar taneleri

YAPILIŞ TARİFİ

Buğday, fasulye, nohut ve üzümü yıkayıp ayrı kaplarda bir gece önceden ıslatın. Ertesi gün buğdayı süzüp büyük bir çelik tencereye alin. 15 su bardağı su ekleyip kaynatın. Üzerinde biriken köpüğü bir kevgirle alıp tencerenin kapağını kapatın ve 30 dakika kaynatın. Fasulye ve nohutu süzüp ayrı kaplarda haşlayın.

Pirinci yıkayıp süzün ve buğdaya ilave edin. Buğday taneleri iyice yumuşayıncaya kadar yaklaşık 4.5 saat kısık ateşte arasıra karıştırarak pişirin. Buğdayın suyu un çorbası kıvamına gelmek üzereyken toz şeker, nohut ve kuru fasulyeyi ekleyin. Portakalın kabuğunu ince ince doğrayıp karışıma ekleyin. Kuru üzüm ve kuru kayısıyı ilave edip karıştırın. Birkaç taşım kaynattıktan sonra ateşten alın.

Aşure piştikten sonra doğranmış inciri ekleyip karıştırın. Sıcakken kaselere boşaltın. Soğuyunca üzerini ceviz içi, Antep fıstığı, kuş üzümü, tarçın ve nar taneleri ile süsleyerek servis yapın. İsteğe bağlı olarak gül suyu da serpebilirsiniz.

AŞURE PİŞİRMENİN PÜF NOKTALARI

Aşurenin içine konacak malzemelerin bir gece önceden ıslatılarak iyice yumuşatılması gerekir. Aksi takdirde aşurenin içindeki bakliyatlar, meyveler ve diğer malzemeler birbirine yeterince kaynaşmaz, aşurenin kıvamı tutmaz.

Büyük bir tencere aşureyi pişirme süresi 2 saat civarındadır. Bu süre içine eklediğiniz malzemelere göre değişkenlik gösterebilir. Aşurenin piştiğini anlamanın en doğru yolu suyunun yoğunluğuna ve rengine bakmaktır. Muhallebi kıvamına gelen aşurenizi ocaktan indirebilirsiniz.