Yaşam

Mersin'de yine köpek balığı yakalandı

Balıkçıların ağına, Mersin açıklarında 6 metrelik köpek balığı takıldı

Mersin'de, günün ilk ışıklarıyla balığa çıkan balıkçılar, ağlarına takılan uzun kuyruğuyla dikkat çeken 6 metrelik köpek balığı ile şaşkınlık yaşadı.

Kıyıdan 20 mil açıkta yakalanan köpek balığı, balıkçıların 3 saat süren mücadelesi ile tekneye alındı. Bu sırada teknenin kaptanı da yaralandı. Boyu 6 metre ağırlığıysa yaklaşık 500 kilogram olan köpek balığın cinsinin camgöz olduğu belirlendi.

Mersin Balık Pazarı'na getirilen camgöz 7 kişi taşıdı.

KUYRUĞUNU KIRBAÇ GİBİ KULLANABİLİYOR

Balıkçılardan Yunus Emre Polat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Köpek balığıyla yaklaşık 3 saat uğraştık. Ağlarımızı parçaladı. Epey bir mücadele ettik. Bir kaptanımız da yaralandı ancak en sonunda yakaladık." dedi.

2019/03/14/sds_8.jpg

Daha önce hiç bu büyüklükte köpek balığı yakalamadıklarını ifade eden balıkçı Yunus Emre Polat, 2-3 senedir böyle bir balığa hasret olduklarını söyledi. Polat ayrıca balığın özelliğinin kırbaç gibi kullanabildiği kuyruğu olduğunu belirterek; "Sürüde giderken kırbacıyla vurduğunda etrafındaki tüm balıkları öldürecek kadar güçlü." şeklinde konuştu.

KANSER HASTALARINA VERİLECEK

Piyasa değerinin 3-4 bin lira arasında olduğu ifade eden Polat, kanser hastalarının daha önceden kendilerine müracaat ettiğini ve balığı onlara vereceklerini ifade etti.

Mersin'de yine bu hafta içinde denize açılan 2 ayrı balıkçı teknesi de köpek balığı yakalamıştı. Yakalanan köpek balıkları, 4 metre uzunluğunda bir pamuk cinsi ve 2,5 metrelik bir köpek balığıydı.