Yaşam

Okuma yazmayı 70 yaşında öğrendi, İstiklal Marşı’nı okudu

Mardin’de okuma yazma bilmeyen Nahide Arı, 70 yaşında öğrenmeye karar verdi. Ve ilk olarak İstiklal Marşı’nı okudu.

Mardin’in Merkez Artuklu ilçesinde 5 çocuk ve 5 torun sahibi Nahide Arı, oğluna mektup yazmak için 'okuma yazma seferberliği' kapsamında, mahallede açılan kursa katıldı ve okumayı ve yazmayı öğrendi. 

Nahide Arı 70 yaşında gösterdiği azimle herkese örnek oluyor. 12 Mart İstiklal Marşı'nın 98. yıl dönümünde İstiklal Marşı'nı okuyan Arı, büyük takdir topladı. 

2019/03/12/okuma-yazmayi-70-yasinda-ogrendi-istiklal-marsini-okudu.jpg

Oğlunun uzakta yaşadığını belirten Nadide Arı, ona mektup yazacağını söyledi. 

Nadide Arı mutluluğunu böyle dile getirdi, “Ders çalışarak, mutlu oluyorum. Kurs açıldığını öğrenince hemen kursa yazıldım. Güzel bir duygu. Çocuklarım da çok sevindi, beni desteklediler. 70 yaşına geldim adımı bile yazamıyordum. Komşularımın bazılar bu yaşta okuma yazma öğrenmeme güldü, bazılarının hoşuna gitti.” 

2019/03/12/mardinde-okuma-yazma-bilmeyen-nahide-ari-70-yasinda-ogrenmeye-karar-verdi-ve-ilk-yaptigi-istiklal-marsini.jpg

"KURSA YAZILDIĞIM İÇİN ÇOK MUTLUYUM"

“Eskiden okula göndermedi babam. Kursa yazıldığım için seviniyorum. Ders çalışıyorum. Mutlu oluyorum. Okuma yazma bilmeyen herkese öneririm. Oğlumun biri öğretmen diğerleri memur. Oğlum uzakta yaşıyor, ona mektup yazacağım.” 

“İlk yazmaya başladığım zaman elim zorlandı. Zamanla daha iyi yazmaya başladım” dedi.

Öğretmeni Zelal Saruhan, Arı’nın hırslı ve başarılı olduğunu ifade etti, “Hırsla başladı ve 70 yaşında olsa da büyük bir azimle geliyor. Çok iyi anlıyor” diye konuştu.