Yaşam

Ölü yatırıma dikkat! Sadece aile fertlerine devrediliyor

İstanbul’un mezarlıkları da dolup taşarken, bazı kişiler zamanında aldıkları yerlerini astronomik fiyatlarla satmaya çalışıyor. Yetkililer uyarıyor.

Artık birinci grup bir mezarlıkta yer bulmak için en az 25 bin lirayı gözden çıkarmak gerekiyor. Bu fiyatın 100 bin liraya kadar çıktığı yerler dahi var. Bu durumu gören bazı kişiler, pahalı mezarlıklardaki yerlerini evden pahalı fiyata satışa çıkarıyor. Ancak İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığı yetkilileri mezarlık yerlerinin yakın akraba dışındaki 3. şahıslara devredilemeyeceği uyarısında bulunuyor.

İstanbul’da Müslümanlar ve diğer inanç mensupları için toplam 565 mezarlık bulunuyor. Bu mezarlıkların tümü İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Mezarlıklar Daire Başkanlığı sorumluluğunda. Yakınlarını kaybedenler İBB’ye başvuruyor ancak eve yakın bir bölgede mezarlık bulmak oldukça zor. Artan nüfus ve yapılaşma nedeniyle özellikle Zincirlikuyu, Aşiyan, Ulus ve Çengelköy gibi merkezi konumdaki mezarlıklarda yer bulmak neredeyse imkansız. 

Bu bir dolandırıcılık

Geçmişte bu  kabristanlardan yer alan bazı kişiler ise yüksek fiyata yerlerini satmaya çalışıyor. Yasal olmamasına karşın özellikle Zincirlikuyu Mezarlığı’nda aracılar ve internet üzerinden satış yapma girişimleri devam ederken, Milliyet’e konuşan İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığı yetkilileri, vatandaşları fahiş fiyata satılan mezar yerlerinden uzak durmaları konusunda uyardı: “Mezar satışı için verilen ilanlar nedeniyle geçmişte suç duyurusunda bulunduk. Çünkü Belediye Meclisi’nin 2003 tarihli kararına göre mezar yeri kullanma belgesi anne, baba, çocuklar, kardeş, kardeş çocukları dışında üçüncü şahıslara devredilemez. Satış ilanı yayınlamak suç değil ancak kabristan sahibinin bir başka kişiye yer satması dolandırıcılığa girer. Vatandaşlarımız bu işlerden uzak dursun. Kan bağı dışında vatandaşlar arasında mezarlık devri söz konusu olamaz.” 

Önceden almanın bedeli: 25 bin TL

İstanbul’da cep yakan birinci grup mezarlıklar arasında Zincirlikuyu, Ulus, Rumelihisarı (Aşiyan), Karacaahmet, Küçükyalı, Ulus ve Çengelköy kabristanları bulunuyor. Aşiyan ve Küçükyalı’da yer kalmazken, diğer mezarlıklardaki yerler ise neredeyse bitmiş. Yakınını kaybeden biri bu mezarlıklara defin yapmak isterse 6 bin lira ödemesi gerekiyor. Ancak önceden yer almak isteyenlerin ödemesi gereken rakam 25 bin lira. Ortaköy, Yeniköy, Feriköy, Kulaksız, Hasköy, Sütlüce, Kağıthane eski, Kağıthane merkez, Hasdal, Sanayi, Kuruçeşme, Emirgan, İstinye, Sarıyer, Kireçburnu gibi ikinci grupta yer alan mezarlıklarda ise cenaze sırasında 1 mezar yerine ödenecek rakam 1100 lira. Önceden yer almak isteyen olursa rakam 10 bin liraya çıkıyor. 

Şehir merkezinden uzaktaki mezarlıklar ise üçüncü grupta yer alıyor. Cenaze anında 100 lira olan bir mezar yerini önceden satın almak isteyenler 3-4 bin lira ödemek zorunda. Örneğin Hasdal’da lahitli, 2 kişilik hazır mezar 5 bin 700 lira. Ayazağa’daki 1 kişilik mezar ise sadece 100 lira. Sebep, 3. gruptaki Ayazağa’da sadece topraktan satış yapılması. İsteyenler, Ayazağa Mezarlığı’na yakınını defnettikten sonra mermer ve lahit yaptırabiliyor. Bu durumda ortalama fiyat 5 bin lirayı buluyor.