Yaşam

Para için hastaların hayatlarıyla oynanıyor!

Samsun ve Bursa'da özel hastanede yaşanan sağlık skandalı bir genci hayattan koparırken 78 yaşındaki hastaya gereksiz kalp pili takıldığını ortaya çıkardı

Samsun'da özel bir hastanede, kalp yetmezliği bulunan hastaya "acil olduğu" belirtilerek gerçekleştirilen kalp pili operasyonunun gereksiz yapıldığı, kalp pilinin de devreye sokulmadığı iddia edildi.

İlkadım ilçesinde oturan evli ve iki çocuk annesi 78 yaşındaki Hanife Yalçın, geçen yıl 1 Temmuz'da gece evde rahatsızlandı.

Kalp yetmezliği bulunması nedeniyle oğlu Mustafa Yalçın tarafından kentteki özel hastaneye götürülen Yalçın'a, doktorlar tarafından "acil müdahale gerektiği" söylendi.

Kardiyoloji uzmanı N.A. tarafından anjiyo yapılan yaşlı kadına ayrıca kalp pili de takıldı. Yalçın, tedavisinin ardından taburcu edildi.

İl Sağlık Müdürlüğüne şikayet dilekçesi verdi

Bir süre sonra şikayetleri artan Yalçın, aynı hastanede tedavisi yapıldıktan sonra yeniden evine gönderildi. Yaşlı kadın, şikayetlerinin devam etmesi üzerine gittiği birkaç özel hastaneden de şifa bulamayınca Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezine kaldırıldı.

2019/01/07/hastaya-kalp-pilinin-gereksiz-takilip-calistirilmadigi.jpg

Burada yapılan muayenede, "kalbe pil takılmasına gerek olmadığı, zaten pilin de çalıştırılmadığı" belirtildi. Ayrıca enfeksiyona neden olması sonucu gecikilmesi halinde hastanın kaybedilebileceği uyarısı yapıldı.

Bunun üzerine Mustafa Yalçın tarafından özel hastane ile burada görevli doktor N.A. hakkında İl Sağlık Müdürlüğüne şikayet dilekçesi verdi.

İl Sağlık Müdürlüğü Disiplin Birimince yapılan incelemenin ardından hazırlanan raporda, "Alınan ifadeler ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Samsun Eğitim Araştırma Hastanesinden gelen uzman bilirkişi raporuna istinaden özel hastanede görevli doktor N.A'nın yaptığı uygulamanın kusurlu olduğu sonucuna varıldığı" belirtildi.

Raporda ayrıca konuyla ilgili cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulabileceği ifade edildi.

"Annem şimdi o pil takıldığı için rahatsız"

Mustafa Yalçın, AA muhabirine, özel hastanede yapılan tedavinin annesinin sağlığının daha çok bozulmasına neden olduğunu öne sürdü.

2019/01/07/hastaya-kalp-pilinin-gereksiz-takilip-calistirilmadigi_1.jpg

Kalp yetmezliği nedeniyle annesinin başka bir hastanede daha önce tedavi gördüğünü belirten Yalçın, "Sabah hastamızı kendi doktoruna götürmek için almak istedik ama doktor 'Hastanızı veremem, hayati tehlikesi var. Gece 3-4 defa gitti, müdahale ettik' gibi sözlerle bizi korkuttu. Nabzının 20-30'larda olduğunu söyleyerek hastamızı vermedi." dedi.

Annesine anjiyo işlemi yapıldığını, ardından da doktorun "bir an önce pil takılması gerektiğini" söylediğini anlatan Yalçın, şöyle devam etti:

"Hastaya gerekli tetkikler yapılamadan hemen pil takıldı. Takılan pilin hiçbir şekilde devreye girmediğini, pil ayarını yaptırmak istediğimizde fakültedeki doktordan öğrendik. Fakültede yapılan tetkiklerin ardından doktorlar, 'pilin hastadan bir an önce çıkarılması gerektiğini' söyledi. Pil enfeksiyon oluşturmuş. Hastanın hayati tehlike taşıdığı belirtildi. Bunun üzerine özel hastanede takılan kalp pili, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde alındı. Ayrıca pil nedeniyle oluşan iltihabın kemiğe geçtiği söylendi. Annem halen hastanede yatıyor. 6 aydır tedavi süreciyle uğraşıyoruz." 

GENÇ BABA YAŞAMINI YİTİRDİ

Bursa'da ise aşırı kilolarından kurtulmak için mide küçültmeameliyatı olan genç baba hayatını kaybetti. Adli Tıp Kurumu, ameliyatı yapan doktoru kusurlu buldu.

2019/01/07/mehmet-dal-24.jpg

Mehmet Dal (24), uzun yıllar kilolarından şikayetçi olduğu için zayıflamaya karar verdi. Uzun süre mide küçültmeameliyatları yapan uzmanları araştıran Dal, internet sitelerinden yaptığı araştırmalar sonucu İzmir'de özel bir hastanede görev yapan Doktor M.K'ye mide küçültme ameliyatı olmaya karar verdi. Burada ameliyata alınan genç adam, ameliyatın ardından evine gönderildi. Ameliyat olduğu günün ertesi günü rahatsızlanan genç, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesine kaldırıldı. Burada Dal'ın ameliyat olması gerektiği söylenince aile, ameliyatı yapan doktoru durumdan haberdar etti. Doktor M.K., hastayı kendilerine getirmeleri gerektiğini söyledi. Aile çocuklarını Bursa'dan araca bindirerek İzmir'de ameliyat olduğu hastaneye götürdü. Burada sızıntı olduğu gerekçesiyle ameliyat yapan doktorlar tarafından tekrar ameliyat edilen Mehmet Dal, uzun süre yoğun bakımda kaldıktan sonra durumu kötü olduğu için Ege Üniversitesi Tıp Fakültesine sevk edildi. Burada tedaviye alınan genç adam hayatını kaybetti. Aile, ameliyatı yapan doktorun ihmali olduğu gerekçesiyle otopsi talebinde bulundu. İstanbul Adli Tıp Kurumu, yapılan otopsi sonucu doktoru "tamamen kusurlu" buldu.

2019/01/07/mehmet-dal-mide-ameliyati.jpg

Oğlunu kaybeden baba Ömer Dal, "Oğlum aşırı kiloluydu, zayıflamak istiyordu. Sürekli mide küçültme ameliyatı yapan doktorlar hakkında araştırma yapıyordu. İnternetten videolarını gördüğü Doktor M.K.'ya ameliyat olmaya karar verdi. İzmir'de bu doktor oğlumu ameliyat yaptı. Ameliyattan sonra bizi sevk ettiler. Biz de Bursa'ya evimize döndük. Çocuğum taburcu olduğu gün alması gereken bir ilaç yazdılar. (Bu ilacı bugün mutlaka alması lazım) dediler. Biz de eczaneye gittik, sistemde oğlum hastanede yatıyor gözüküyordu. Hastaneyi aradık. Sistemde yanlışlık olduğu söylendi ve çıkışımızı yapamadıkları için ilacı o gün alamadık, ertesi gün aldık. Ertesi günün sabahı oğlum rahatsızlandı. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesine kaldırdık. Burada bize ameliyat olması gerektiği söylendi. Biz de ameliyatı yapan doktoru aradık. O da (Bunun ilmini ben biliyorum, çocuğunuzu bana getirin) dedi. Çocuğumuzu ameliyat eden doktora, İzmir'e götürdük. Burada sızıntı olduğu gerekçesiyle ikinci ameliyata alındı ve daha sonra çocuğum yoğun bakım ünitesine kaldırıldı. Biz çocuğumuzu başka bir hastaneye sevk etmek istedikçe Doktor M.K., 'Ben bu işte bir numarayım' gibi sözler söyledi. Biz de çocuğumuzu burada bıraktık. Çocuğum yoğun bakımda kötüleşti. Çocuğumu Ege Üniversitesi Tıp Fakültesine kaldırdılar. Çocuğum burada hayatını kaybetti. Doktor hakkında suç duyurusunda bulunduk. Çocuğuma İstanbul Adli Tıp Kurumunda otopsi yapıldı. Yapılan otopside ameliyatı yapan doktor yüzde yüz suçlu bulundu. Mahkememiz var. En büyük dileğimiz çocuğumuzun ölümüne sebep olan doktorun ceza alması" dedi.