Yaşam

Sibirya’da fenomenlerin uğrak yeri tehlike saçıyor

Sibirya’da tropikal görüntüsü sebebiyle sosyal medya kullanıcılarının uğrak yeri olan “turkuaz gölün”, yakınındaki bir termik santralin küllerini boşaltma alanı olduğu söylendi.

Maldiv Adaları’na benzeyen ve halk arasında “Novosibirsk Maldivler’i” olarak bilinen göl, rengini kalsiyum tuzları ve diğer metal oksitlerden alıyor.

Santrali işleten şirket, ziyaretçileri göle yaklaşmamaları konusunda uyarmasına karşın, bölgenin sosyal medyada giderek daha da popüler olduğu gözleniyor. Evlenen çiftler, Instagram fenomenleri buraya gelip poz veriyor.

‘BİR ÇERNOBİL DEĞİL AMA TEHLİKELİ’

Bir sosyal medya kullanıcısı gölün kıyısında çektirdiği fotoğrafı “Bir Çernobil değil ama tabii ki tehlikeli” notuyla paylaştı.

Gölün içinde tek boynuzlu şişme atın üstünde poz veren başka bir Instagram kullanıcı ise alaycı bir üslupla, “Burada yüzmek tehlikeli değil. Ertesi gün bacaklarım kızardı, iki gün boyunca kaşındı. Ama hepsi geçti. Bu fotoğraflara değer doğrusu. Bu arada suyun tadı biraz acıydı” dedi.

Instagram’da gölde çekilen fotoğraflar için bir sayfa açan Leo Alexey, “Ama tabii ki suya girmedim. Sadece yanında durup manzarayı seyrettim. Suyla temas edilmesini tavsiye etmiyorum. Alerjiye yol açabilir” diye konuştu.

Santrali işleten SGK şirketi, Rus sosyal medya sitesi VKontakte sayfasında Haziran’da “Kül boşaltma alanında yüzmeyin” uyarısı yaptı. Uyarıda “Suyun alkalinitesi çok yüksek. Bu yüzden kalsiyum tuzları ve diğer metal oksitler içinde çözünüyor. Cildinizin suyla temas etmesi alerjik reaksiyon yaratabilir” denildi.

Şirketin açıklamasında gölün altının balçık halinde olduğu belirtilerek yüzmeye çalışanların buradan çıkamayabileceği belirtildi ve büyük harflerle “BU NEDENLE SELFIE İÇİN GÖLE GİRMEYİN” denildi.

Öte yandan SGK şirketi, gölün zehirli olmadığını, radyoaktivite seviyesinin bağımsız kuruluşlar tarafından ölçüldüğünü söylüyor.