Yaşam

Sosyalleşemeyen anneler instagramdan çocuklarını kullanıyor

Çocuklarının her anını paylaşan annelerin psikolojileri ne kadar düzgün? Sosyalleşemeyen anneler çocukları üzerinden psikolojik tatmin mi yapıyor?

Blogger Nihan Kayalıoğlu'nun boşanma davası ile gündeme gelen konu aslında uzun zamandır tartışılıyor.  Fenomen anneye eşi "çocuklarımı reklam malzemesi yapıp para kazanıyor, istismara davetiye çıkarıyor" diyerek dava açtı ve mahkeme bu çocuk istismarıdır diyerek çocukların velayetini babalarına verdi. Sosyal medyadaki fenomenlik tartışması böylece yeniden alevlendi. 

" style="border-style:solid; border-width:2px; height:582px; width:638px" />

Meslek dalına dönüşen sosyal medya fenomenliği ürkütücü bir hal almaya devam ediyor. Takipçi ve beğeni sayısı ile sanal egoyu yükselten fenomenlik artık para getirerek insanları tehlikeli bir dönüşüme sevk etti. Öyle ki artık çocuklarının dahi üzerinden sayfa açıp çocuk istismarı yapan ebeveynler giderek çoğaldı.

" style="border-style:solid; border-width:2px; height:294px; width:640px" />

Annelerin çocuklarının her anını paylaşması sanal beğeni ve markalardan gelen gelir olarak kişiye geri döndükçe sayfalar çoğaldı. Çocuklarını istismar eden anneler psikologların eleştrilerini bile bunlar mutluluk pozları diyerek geçiştiriyor. Peki bu anneler gerçekten anne olmayı hak ediyor mu dersiniz?

Çocukları üzerinden gelir sağlamayan annelerin birçoğu da malesef çocuklarının tüm ilk yaşam belirtilerine dahi kutlama yapıp sosyal medyadan resimlerini paylaşıyor.

Sosyalleşemeyen anneler böyle mi sosyalliklerini kanıtlamaya çalışıyor dersiniz? Çocuk sahibi olmak için psikolojik testlerden dahi geçilmeli artık.  Sosyal medyanın birçok insanı aptallaştırdığı ne yazık ki çok açık bir gerçek.

" style="border-style:solid; border-width:2px; height:360px; width:640px" />

Konuyla ilgili uzmanların yorumu ise şöyle;  

"ÇOCUKLAR GÖSTERİŞ İÇİN KULLANILIYOR"

Uzman Pedagog Sevil Yavuz konuyla ilgili olarak: "Son zamanlarda özellikle anneler tarafından, çocuklar gösteriş amacıyla kullanılıyor ya da teşhir ediliyor." diyor.

"AMAÇ PAYLAŞMAK MI, ÇOCUK ÜZERİNDEN PSİKOLOJİK TATMİN Mİ?"

Pedagoji Derneği Başkanı Mehmet Teber'de bunun psikolojik bir tatmin olduğunu şu cümlerlerle ifade ediyor; "Çocuklarının fotoğraflarını paylaşmak ebeveynlerin elbette ki hakları. Ancak ebeveynler bu fotoğrafları hangi amaçla paylaştıklarını kendi kendilerine sorgulamalı. Arkadaşları ve akrabaları görebilsin diye mi, yoksa kendi psikolojik arzularını tatmin ve çocuk üzerinden takdir toplamak için mi? "

" style="border-style:solid; border-width:2px; height:362px; width:598px" />