Yaşam

Sur şimdi bambaşka! Silah sesi yerini müzik sesine bıraktı

Diyarbakır'da meydana gelen terör olayları nedeniyle hayalet kente dönen merkez Sur ilçesi, olayların sona ermesi ile yeniden canlanmaya başladı.

Merkez Sur ilçesinde çatışmalardan sonra işletmecilerin yoğun ilgi gösterdiği tarihi evler, kafe, restoran ve sanatsal faaliyetlerde kullanılırken, tarihi evleri ziyaret edenler evlerin eyvan ve avlularında oturarak derin sohbetlere dalıyor. 2 yıl öncesine kadar hendek ve barikatlar nedeniyle yoğun silah seslerinin yankılandığı sokaklardan yükselen müzik sesi tarihi ilçeyi görmeye gelenlere nostaljik anlar yaşatıyor. Hendeklerin kazıldığı dönemde yok pahasına satılan eski kent mimarisinin ayakta kalan son tarihi evlerine adeta paha biçilemiyor. Bir bölümü restore edilen tarihi evlerin fiyatı konumu ve büyüklüğüne göre 1-3 milyon lira arasında değişirken, kiraları ise, 5-15 bin liradan başlıyor. 

Her yıl yerli ve yabancı binlerce turistin akınına uğrayan tarihi Sur ilçesinin 6 mahallesinde PKK'lı teröristler tarafından 2 yıl önce kazılan hendek ve kurulan barikatların kaldırılması amacıyla başlatılan operasyonlar yaklaşık 3,5 ay sürerken hafriyat kaldırılması ve imar çalışmaları nedeniyle uygulanan yasak halen sürüyor. Operasyondan sonra binlerce evin ağır hasar gördüğü ve yıkıldığı Sur'un 6 mahallesinde alt ve üst yapı çalışmaları devam ediyor. 17'inci Yüzyıl'ın meşhur seyyahı Evliya Çelebi'nin gezdiği ve gördüğü yerler arasında en güzel evlere sahip olan beldenin Diyarbakır olduğunu söyletecek kadar etkileyici olan avlulu, ayvanlı tarihi Diyarbakır evlerinin sayısı gittikçe azalırken, Karacadağ'ın siyah bazalt taşlarıyla iklim koşullarına göre şekillendirilen, her iklime özgü bir mimariyi yansıtan Diyarbakır evlerine Çözüm sürecinin de etkisiyle kente gelen yerli ve yabancı turistler büyük ilgi göstermişti.  

O EVLER ŞİMDİ TEKRAR REVAÇTA

Halen yasaklı olan Sur'un 6 mahallesinde alt ve üst yapı çalışmaları devam ederken, tescilli olanlara ait tarihi Diyarbakır evlerinin bir bölümü de restorasyona tabii tutuldu. 2 yıl önceki çatışmalar sırasında birçok ev ve işyeri adeta yok pahasına satılırken,  günümüzde durum tersine dönmüş durumda. Yasaklı 6 mahalledeki Gazi Caddesi'ne yakın sokaklar ile Sur'un diğer yasaklı olmayan mahallelerinde yer alan ve sahipleri tarafından halen kullanılan tarihi evlere işletmeciler tarafından ilgi gösteriliyor. Sur'daki Gazi ile Melikahmet Caddesi'ne yakın konumda bulunan eski Diyarbakır evlerinin fiyatı büyüklüğüne göre 1-3 milyon lira arasında değişiyor. Sur'da 6 mahallenin yanı sıra Ali Paşa ve Lalebey mahallerindeki kentsel dönüşüm projesinin de bitmesiyle tarihi Diyarbakır evlerinin fiyatının konum ve büyüklüğüne göre daha da yükselebileceği belirtildi.

SOKAKLARDA MÜZİK SESİ

Diyarbakır'da turizmin kalbi durumunda bulunan geçmişi tarihçilere göre 6 bin yıla dayanan Sur'da çatışmalardan sonra işletmecilerin yoğunlaştığı tarihi evleri kent sakinleri de sık ziyaret ediyor. Özellikle hafta sonları kafe, restoran ve sanatsal faaliyetlerde kullanılan tarihi evleri ziyaret edenler evlerin ayvan ve avlularında oturarak sohbete dalıyor, canlı müzik ile adeta coşuyor. 2 yıl öncesine kadar hendek ve barikatlarla birlikte yoğun silah seslerinin yükseldiği, Diyarbakırlıların 'Küçe' diye tanımladığı sokaklardan yükselen müzik sesi tarihi ilçeyi görmeye gelenlere nostaljik anlar yaşatıyor.

 • USD
  0,00
  4,7300
 • EURO
  0,02
  5,4933
 • ALTIN
  -0,03
  194,61
 • PETR
  -3,77
  73,0800