Ekonomi

Çinliler Karadeniz’de fındığı inceliyor

Türkiye’den her yıl fındık ithalatı yapan Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük gıda ve tarım firması COFCO Grubu’ndaki COFCO Sundry şirketine bağlı heyet, Doğu Karadeniz’de fındığı inceliyor.

Ticaret Bakanlığı koordinasyonu, Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonu ve Karadeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği işbirliği ile Giresun’da organize edilen program kapsamında COFCO Sundry Genel Müdür Yardımcısı ve beraberindeki heyet ülkemize davet edildi. Heyet, fındık işleme tesislerini gezdi, ayrıntılı bilgi aldı ve bölgedeki fındık ihracatçıları ile bir araya gelerek yeni iş bağlantıları gerçekleştirildi. 

Çin Halk Cumhuriyeti, fındık ihracatçılarının ana hedef ülkelerinden biri. İhracatçı Birlikleri tarafından yıllardır yürütülen tanıtım faaliyetleri sonucunda en çok fındık ihraç ettiğimiz ilk 10 ülke arasına girdiği belirtildi. Çinli firmalara yönelik faaliyetler ile fındık ihracatının yıllık 10 bin ton seviyelerine çıkarılması ve Çin’in en büyük 5 alıcı ülke arasında yerini alması hedefleniyor.

Çin’e Ocak 2018 – Temmuz 2019 arasında 8 bin ton fındık ihracatı yapıldı. Bunun karşılığında 58 milyon dolar döviz girdisi sağlandı.