Ekonomi

Emekli bayram ikramiyesi ne zaman ödenecek

Emekli Bayram ikramiyesi ödemelerinin Mayıs’ın son haftası 27 Mayıs 2019 Pazartesi ve 31 Mayıs 2019 Cuma günleri arasında başlaması bekleniyor.

Emekli bayram ikramiyesi ne zaman ödenecek? Henüz net bir açıklama yapılmadı. Ancak 2018 yılından yola çıkarak tahminde bulunmak mümkün.

2018’de alınan kararla Ramazan ve Kurban Bayramları öncesinde emekli ikramiye alıyor. 1000 liralık ikramiyenin ne zaman yatırılacağı ile ilgili bayramdan önceki günlerden yola çıkarsak:

EMEKLi BAYRAM iKRAMİYESİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

2019 yılında Ramazan Bayramı 4 Haziran Salı günü başlıyor.

1 ve 2 Haziran günleri hafta sonuna denk geliyor ve bankalar kapalı. 3 Haziran Pazartesi arefe günü ise Cumhurbaşkanlığı kararı ile tatil ilan edildi.

Bu nedenle bayram öncesine denk gelen ilk 3 günde ödeme yapılamayacak.

Bu nedenle emekli bayram ikramiyesi ödemelerinin Mayıs ayının son haftası olan 27 Mayıs Pazartesi ile 31 Mayıs Cuma günleri arasında gerçekleştirilmesi bekleniyor.

RAMAZAN BAYRAMI İKRAMİYESİ NE KADAR?

12 milyondan fazla emeklinin yararlandığı emekli bayram ikramiyesi geçtiğimiz yıl toplamda 2 bin TL olarak verildi. 2019 yılında Ramazan bayramında 1000 TL ve Kurban Bayramında da 1000 TL olmak üzere maaşlarla birlikte vatandaşların hesaplarına maaşları ile birlikte yatırılacak. 2019 yılında bayram ikramiyelerine zam yapılıp yapılmayacağı belli olmadı. Enflasyon oranına göre yapılacak çalışmalar neticesinde yeni rakamın netleşmesi bekleniyor.