Ekonomi

Kıdem tazminatında 30 günden vazgeçmeyiz

TÜRK İŞ Başkanı Ergün Atalay, yeni kıdem tazminatı düzenlemesine karşı çıktı. Mevcut düzenlemeyi savunan Atalay ‘Fon’u masaya bile getirmeyin’ dedi.

Türkiye 3 gündür Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı yeni kıdem tazminatı düzenlemesini konuşuyor. Maliye Bakanı Albayrak yaklaşık 17 milyon çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı için Fon oluşturulacağını açıkladı. Çalışan, işveren ve devletten gelecek paralar bu Fon’da toplanacak. Albayrak yeni düzenleme için tüm kesimlerle biraraya gelineceğini açıkladı. Bu açıklama bile gündemi değiştirmeye yetti. Pekçok çalışan ‘Acaba kıdem tazminatım ne olacak’ diye sormaya başladı.

Bakan Albayrak kıdem tazminatı için taraflarla masaya oturmak istiyor HABERİ

Çalışana kötü haber. Kıdem tazminatı kalkıyor mu? HABERİ

ASKERLİK VE EVLİLİK DÜZENLEMESİ KALKIYOR

Mevcut kıdem tazminatı düzenlemesinde çalışanlar işten çıkarıldıklarında her yıl için 30 gün üzerinden tazminatlarını alabiliyorlar. Ayrıca kadınlar evlilik, erkekler de askerlik durumunda tazminat almaya hak kazanıyor. Yeni düzenlemeyle ilgili ortaya çıkan ilk taslakta tüm bu haklardan vazgeçildiği görülüyor. Yeni düzenlemede kişilere 65 yaşında emeklilik hakkı getiriliyor. Ayrıca çalışanlar 15 yıl içinde tazminat alamayacak. 15 yılın sonunda ise ilk kez konut satın alınması gibi durumlarda tazminatlarının yarısını talep edebilecekler.

TÜRK-İŞ: UYKULARIMIZ KAÇIYOR

Özellikle sendikalar ve çalışanlar yeni düzenlemeye tepkili. Türk İş Başkanı Ergün Atalay yeni düzenlemenin çalışanların uykusunu kaçırdığını söyledi. Mevcut düzenlemenin aynen devam etmesini istedi. Türk İş Başkanı Ergün Atalay şunları söyledi:

TAZMİNAT FONU’NA KARŞIYIZ

Geriye dönelik hak kaybı olmamalı. Sendikaların görevi bu. Reform yapılsın. Ama o kadar bekleyen konu var ki. Yaşa takılanların gözü kulağı bizde. Yeni kıdem tazminatı düzenlemesinde bir yıla 30 gün tazminat hakkının korunması çok önemli. (Yeni düzenlemede işverenler kıdem tazminatının bir yıl üzerinden 23 gün olarak hesaplanmasını istiyor) Ayrıca biz Kıdem Tazminatı Fonu’nun kurulmasına karşıyız. Geçmişteki fonların akıbetini gördük. Geçmişte ödenmeyenleri bu hükümet taksitle ödedi.

17 MİLYON ÇALIŞAN NE OLACAK?

Fon’u duyduğumuzda rahatsız oluyoruz. Fon’lar var. İşkur’da para var ama başka yerlerde kullanılıyor. Hiç bunun lafını konuşmayalım. Mevcut yapıyı koruyalım. Milleti tebessüm ettirelim. 17 milyon çalışan var.

İSTANBUL SEÇİMLERİNİN ÖNÜNE GEÇTİ

Kıdem tazmminatı dediğimiz zaman biz bu ülkenin yarısıyız. Bu ülkenin huzuru yok. Evde huzur yok, işyerinde huzur yok. Biz burada rahat konuşalım diye her gün 5 işçi ölüyor. Kıdem tazminatı meselesi İstanbul seçimlerinin önüne geçti.

BİREYSEL EMEKLİLİK ZORLA OLMAZ

Türk İş Başkanı olarak her yerde katkı sağlarız. Mevcut yapı bozulacaksa içinde olmayız. Bireysel emeklilik var. Geçen sene çıkan sayı 6 milyondu. Zorla tasarruf olmaz. Gönül rızasıyla yapalım bunu. Biz de teşvik ederiz. Ama zorla bu olmaz.

TÜM SENDİKALAR BİRARAYA GELMELİYİZ

Sendikalar siyasi partilerin arkasına sığınmamalı. Şimdi biz bu meselede üç sendika yan yana gelme zorundayız. Önümüzde 1 Mayıs var. 4 yer seçtik. Diyarbakır, Samsun, Edirne, Kocaeli. Samsun’un yeri özel. Ama kıdem tazminatı geldi, iş bitti. Salı günü kamuoyuna açıklama yapacağız.

canlı tv

Daha Fazla Canlı Tv Kanalı için ziyaret ediniz.