Ekonomi

Türk-İş: Kıdem tazminatı işçilerin son kalesidir

Türk-iş Başkanlar Kurulu Samsun’da toplandı. Kıdem Tazminatı düzenlemesine tepki gösteren Türk-İş ‘İşçinin son kalesine dokunmayın’ dedi.

Kıdem tazminatıyla ilgili tartışmalar 17 milyon çalışanı tedirgin ederken Türk-İş Başkanlar Kurulu Samsun’da toplandı. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın başkanlığında toplanan sendikacıların gündemindeki en önemli konu da kıdem tazminatıyla ilgili yeni düzenlemeydi. Kıdem Tazminatı Fonu kurulmasına karşı çıkan Türk-İş Başkanı Atalay, mevcut düzenlemeden yana olduklarını söyledi. Atalay şöyle konuştu:

KIDEM TAZMİNATI İŞÇİNİN SON KALESİ

Kıdem Tazminatı Fonu’yla ilgili yapılan açıklamalardan işçiler rahatsız, tedirgin ve sıkıntılı. Kıdem tazminatının mevcut şekliyle devam etmesi gerektiğine inanıyoruz. İşçi için kıdem tazminatı oğlunun damatlığı, kızının gelinliği, kendisinin güvencesidir. İşçinin sığınabileceği son kaledir. Kırmızı çizgidir. 1 Mayıs alanlarında coşkuyla yankılanan ‘kıdemime dokunma’ kararlılığı dikkate alınmalıdır.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR BEKLİYOR

Sendikacılar çalışma hayatındaki zorlukları da şöyle dile getirdi:

Kamuda halihazırda taşeron uygulaması tamamıyla sona ermedi. Geçici işçi sorunları devam ediyor. 696 sayılı KHK ile kadro verilen taşeron işçilerinin ücret, mali ve sosyal haklarıyla ilgili farklı uygulama ortadan kalkmamıştır. Sosyal Güvenlik Sistemi’nde geçmişte yapılan kötü değişikliklerin olumsuz etkisi günümüzde de ortaya çıktı. Emekli aylıklarındaki gerilemeden, emeklilikte yaşa takılanlara kadar milyonlarca mağdur ortaya çıkmıştır. Yapılması düşünülen sosyal güvenlik ‘reformunun’ bedeli yine işçi ve emekliye çıkarılmamalıdır.

YILDIZ SUNTA AŞ İŞÇİLERİNİN YANINDAYIZ

İşsizlik, gıda fiyatlarındaki artış, yüksek enflasyon işçilerin günlük yaşamlarını zorluyor. Yıldız Sunta AŞ işçilerinin maruz kaldığı mağduriyetin giderilmesini istiyoruz. TÜPRAŞ ve benzeri işyerlerinde üye sendikalar tarafından işçilerin hak ve çıkarlarının korunması için uygulanan grevler ile örgütlenme ve toplu iş sözleşmesi sürecinde sürdürdükleri bütün meşru ve haklı eylemleri destekliyoruz.