Gündem

2 milyon göçmen daha Türkiye’ye gelebilir

BM Suriye Krizi için İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis 2 milyonu aşkın Suriyeli göçmenin savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınabileceğini söyledi.

2 milyon Suriyeli göçmenin Türkiye’ye gelebileceğini söyleyen BM Suriye Krizi için İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis şöyle konuştu:

“Kaygımız, bunun devam etmesi, sayıların artması ve çatışmaların yoğunlaşması halinde gerçekten yüz binleri, bir milyonu hatta iki milyonu Türkiye sınırında görebilecek olmamız.”

BİNLERCE KİŞİ EVİNİ TERK ETTİ

Suriye ordusu Rusya’nın da desteğiyle İdlib’de hava saldırıları ve kara operasyonları gerçekleştiriyor. Bu operasyonlar şimdiden on binlerce kişinin evlerini terk etmesine neden oldu.

Moumtzis, Cenevre’de Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada bölgede insani krizin tırmandığını ve Türkiye’yle Rusya arasında yapılan çatışmasızlık anlaşmasının artık fiili olarak devre dışı kaldığını öne sürdü.

Moumtzis şöyle devam etti:

HASTANE VE OKULLAR HEDEF ALINIYOR

”Sivillerin yaşadığı bölgelerde, yerleşim yerlerinde ve kentlerde, hastane ve okulları hedef alan ya da etkileyen bir saldırı görüyoruz ve bu uluslararası insani yardım kanunlarına aykırı.

Yardım organizasyonları saldırılarda hedef olmamak için konumlarını taraflarla paylaşıyor. Ancak hastanelere düzenlenen saldırıların ardından birçok yardım çalışanı artık buna da güvenemiyor.

Yaşanan tam bir felaket. İnsanlık hatırına artık buna bir müdahale edilmeli.