Asayiş

Sahte rakı Mersin’de 4 can aldı, 14 kişi yoğun bakımda!

İstanbul’da 9 kişinin öldüğü sahte rakı faciasından 4 yıl sonra bu kez Mersin’den acı haber geldi. Sahte rakı için 4 kişi öldü, 18 kişi komada.

İstanbul’da 29 Ekim 2015’te 9 kişinin öldüğü sahte rakı faciasının bir benzeri Mersin’de yaşandı. Birbiri ardına çok sayıda kişi sahte alkol zehirlenmesi nedeniyle hastanelere kaldırıldı. Şehir Hastanesinde tedavi gören 4 kişiden 2’si hayatını kaybetti. Toros Devlet Hastanesi’nde tedaviye alınan 2 kişi de kurtarılamadı. Böylece sahte rakıdan ölenlerin sayısı 4’e yükseldi. Sahte alkolden zehirlenerek hastanelere başvuran kişi sayısı ise 11’den 14’e yükseldi. Sadece Mersin Şehir Hastanesi’nde tedavi gören 5 kişiden 4’ünün de durumu ağır. Mersin polisi ise sahte alkol imal edenlerin peşine düştü. Yaşamını kaybeden 4 kişi ile hastanelerde tedavisi süren 14 kişinin aynı yerden mi sahte alkol alıp almadığı araştırılıyor.

İSTANBUL’DA NE OLMUŞTU

İstanbul’da 29 Ekim 2015’te evlerinde ya da gittikleri restoranda sahte alkol alan 9 kişi yaşamını yitirmişti. Olaydan sonra 8 kişi gözaltına alınmış, hastanelerde çok sayıda kişi tedavi görmüştü. Sahte rakıda öldürücü olan madde metil alkol. Ucuz olduğu için kullanılan bu madde içorganları ve beyni tahrip ediyor. Gerçek rakıdaki metil alkolün oranı sadece yüzde 0.15. Ancak ele geçirilen kaçak rakılarda yüzde 97’lere varan oranlarda metil alkol bulundu. Yani yasal oranın tam 300 katı. İstanbul’da 2005 yılında meydana gelen bir başka olayda ise büfesinde sahte rakı satan Selahattin Nilikar, sattığı içkiyi tadınca ölmüştü. 2005 yılında Bayrampaşa ve Gaziosmanpaşa’da üretilen sahte rakıdan 7 kişi hayatını kaybetmiş 28 kişi yoğun bakıma alınmıştı.