Gündem

Bakan Kurum: Kaçak ne varsa hepsi yıkılacak

Bakan Kurum, Bodrum’da incelediği Kıyı Kenar Kanunu’na aykırı yapılarla ilgili, “Doğal yapıya zarar veren ne varsa hepsi kaldırılacak” dedi.

Bakan Kurum’dan Bodrum’daki villa, rezidans ve otel inşaatlarındaki kaçak yapılarla ilgili açıklama geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Doğal yapıya zarar veren, bölgeye zarar veren, kaçak ne varsa hepsi kaldırılacak” diyerek Kıyı Kenar Kanunu’na aykırı yapı kalmayacağını söyledi.

AA‘da yer alan habere göre; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Muğla’nın Bodrum ilçesi Gündoğan Çetibeli mevkisindeki villa, rezidans ve otel inşaatının Kıyı Kenar Kanunu’na aykırı kısımlarıyla ilgili başlatılan yıkım işlemlerini inceledi.

Burada gazetecilere açıklama yapan Bakan Kurum, inşaatın 20 Ağustos’ta gerçekleştirilen denetimler çerçevesinde imara, ruhsata uygun olmayan kot kesitten kaynaklı kaçakların tespitinin yapıldığını, bunların yüklenici firmaya bildirildiğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Muğla’nın Bodrum ilçesinde villa, rezidans ve otel inşaatlarının Kıyı Kenar Kanunu’na aykırı kısımlarıyla ilgili başlatılan yıkım işlemlerini inceledi. ( Abdulhamit Topal – Anadolu Ajansı )

Firmanın da bu tespitler doğrultusunda yıkım işlemlerine başladığını belirten Kurum, şöyle konuştu:

“Biz geldiğimizde 108 bağımsız bölüm vardı. 54 bağımsız bölüm yıkılacak. Yıkıldıktan sonra proje bu duruma gelecek. Bu süreçte bize vermiş olduğu destekten ötürü de yüklenici firmaya da teşekkür ediyoruz. Sağduyusundan ötürü. 54 bağımsız bölümü yıkarak tüm Türkiye’nin bu noktadaki hassasiyetlerini dikkate aldılar, yıkım işlemini hızlı şekilde altı iş makinesiyle gerçekleştiriyorlar. Bir ay içerisinde bütün yıkımlar tamamlanacak. Bölgede fazla olan hafriyatların alınmasıyla bu alanda diğer alanlarda olduğu gibi doğal yapısına kavuşmuş olacak.”

Bakan Kurum: Kaçak ne varsa hepsi kaldırılacak

Bir gazetecinin “Denizin 36 metre doldurulduğu gerçeği var. Doldurulan deniz boşaltılacak mı?” sorusuna Bakan Kurum, “Doğal yapıya zarar veren, bölgeye zarar veren, kaçak ne varsa hepsi kaldırılacak. Bunların hepsinin tespiti yapıldı. Yüklenici firmaya bildirildi. Onlar da sırayla bu tespitler doğrultusunda hem kaçak yapıların yıkılmasını hem de deniz dolgusu, hafriyat dolgusu, izinsiz iskele alanları gibi yapıların yıkımlarını gerçekleştirecek.” ifadelerini kullandı.

Yıkım işleminin birkaç ay içerisinde tamamlanacağını anlatan Kurum, Gümbet Mahallesi’ndeki kaçak yapıları olduğu tespit edilen otel projesinde de incelemelerde bulundu.