Gündem

Binali Yıldırım’dan yeni görev sorusuna yanıt

Binali Yıldırım, ‘Önümüzdeki süreçte kabinede size verilecek bir görev var mı?’ sorusuna ise “Bana niye soruyorsun? yanıtını verdi.

Eski Başbakan Binali Yıldırım, ‘Önümüzdeki süreçte kabinede size verilecek bir görev var mı?’ sorusuna ise “Bana niye soruyorsun? İlerde görev olunca sizinle bir araya gelmemiz zorlaşır” yanıtını verdi.

Eski Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Konya İl Gençlik Kolları tarafından Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen programda gençlerin sorularını yanıtladı. Parlamenter sistemde milletin Cumhurbaşkanı ve Başbakanın kavgasından usandığını ifade eden Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nde kararların daha çabuk alındığını söyledi.

Bana niye soruyorsun?

Yıldırım, bir öğrencinin, ‘Önümüzdeki süreçte kabinede size verilecek bir görev var mı?’ sorusuna ise “Bana niye soruyorsun? İlerde görev olunca sizinle bir araya gelmemiz zorlaşır” yanıtını verdi.

İnandığımız işi yaptık

Yeni başkanlık sistemi için Başbakanlık görevini kendi isteğiyle bıraktığını belirten Binali Yıldırım, “Ne dediğimizi hatırlayın, ‘Memleket için bir Ali değil Binali feda olsun’ dedik. İnandığımız işi yaptık. Ülkemiz için daha iyi olacağını düşündüğümüzü yaptık. Buna da zaten vatandaşlar 16 Nisan Referandumu’nda anayasa değişikliğine olur dedi. Beni hep tenkit ediyorlardı. ‘Yav sen ne biçim adamsın kendi koltuğundan olmak için kendini parçalıyorsun’ diyorlardı. Ben de vatandaşlara ben bundan vazgeçiyorsam, demek ki bu memleket için iyi bir şey. Bunun için de referandumda ‘Evet’ deyin dedim” diye konuştu.

Eski sistem babayı oğula düşman ediyordu

Parlamenter sistemde milletin Cumhurbaşkanı ve Başbakanın kavgasından usandığını dile getiren Binali Yıldırım, “Eski sistemde millet, Cumhurbaşkanı ve Başbakan kavgasından usanmıştı. Biz hiç bir zaman kavga etmeyiz ama işin doğasında sakatlık var. Darbelerden sonra öyle bir sistem kurmuşlar ki, birbirlerini frenlemek ve kesmek için çakışan yetkiler vermişler. İkisi de birbirine mahkûm olunca memleketin işleri duruyordu. Yani babayı oğula düşman edecek bir sistemdi. Onun için bu sistemi değiştirdik. Artık kararlar daha çabuk veriliyor. Yeni sistemin uygulaması hayata geçtikçe daha iyi olacak” ifadelerini kullandı.