Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MAKS-2019’da konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nın Açılış Töreni’ne katıldı. Törende konuşma yapan Erdoğan, “‘İstikbal Göklerdedir’ şiarıyla havacılık alanında önemli adımlara imza atıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nın Açılış Töreni’ndeki açıklamalarından satır başları;

MAKS 2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nın açılışına katılmaktan memnuniyet duyuyorum. Sayın Putin’e nazik daveti için bir kez daha şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. MAKS 2019’u kendi alanının lider fuarlarından biri olarak görüyorum.

Malumunuz bizim de bu sene 14.’sünü gerçekleştirdiğimiz bir fuarımız var. Ayrıca MAKS 2019 tarzı özellikle gençlerimize yönelik İstanbul’da Teknofest’i düzenliyoruz. Geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz festival 550 binden fazla ziyaretçiyi ağırlamıştı. 17-22 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek bu seneki etkinliğe ise 1 milyonun üzerinde ziyaretçi bekliyoruz. Sayın Putin başta olmak üzere tüm Rus halkını festivalimize beklediğimizi belirtmek istiyoruz.

‘İSTİKBAL GÖKLERDEDİR’

‘İstikbal göklerdedir’ şiarıyla son dönemde havacılıkta önemli adımlar atıyoruz. THY, küresel ölçekte en geniş hava taşımacılık ağlarından birine sahiptir. Havalimanlarımız en çok yolcu ağırlayan havalimanlarındandır.

Temennimiz, İstanbul Havalimanı’nın tüm aşamalarıyla faaliyete geçmesiyle birlikte yıllık 220 milyon yolcuyu ağırlamasıdır.

Bunun yanında savunma, havacılık ve uzay teknolojilerinde söz sahibi bir ülke haline geliyoruz. 2018 yıl sonu itibariyle savunma ve havacılık sektörümüzün toplam ihracatı 2.5 milyar dolara ulaştı.

‘KISA ZAMANDA BÜYÜK MESAFE’

T-129 atak helikopterimiz birçok ülkenin envanterine katmak istediği araçlar arasında. İnsanlı-insansız hava araçlarının üretimi konusunda kısa zamanda büyük mesafeler aldık.

Türkiye ile Rusya arasındaki samimi, yakın diyalog zengin tarihi geçmişe dayanan çok boyutlu işbirliğinden besleniyor. Rusya’dan ülkemize gelen turist sayısında rekor üstüne rekor kırılmaya devam ediliyor. Bu yıl yaklaşık 6 milyon Rus turistin ülkemizi ziyaret etmesini bekliyoruz. Aramızdaki ticaret hacmi 25 milyar doları geçti, hedefimiz ise 100 milyar dolardır.

Havacılık ve uzay teknolojileri alanında Rusya’yla geliştirdiğimiz sinerjinin ikili ilişkilerimizi derinleştireceğine inanıyorum.