Gündem

Ege ameliyatta verilen azot nedeniyle beyin felci geçirdi

Ege, gözündeki şaşılık için girdiği ameliyatta ihmal sonucu 21 dakika azota maruz kaldı. Oksijensizlik sebebiyle beyninde kalıcı hasar oluştu.

Ege, gözündeki sorun nedeniyle girdiği ameliyatta doktor ihmali sebebiyle beyin felci geçirdi. İzmir’de yaşayan Ege Avcı, geçtiğimiz yıl gözündeki şaşılık nedeniyle ameliyat oldu. Ameliyat sırasında oksijen yerine 21 dakika boyunca azot verilen küçük çocuğun solunumu ve kalbi durdu. 26 gün yoğun bakımda kalan Ege’ye, serebral palsi (beyin felci) teşhisi konuldu.

EGE İÇİN YARDIM KAMPANYASI DÜZENLENDİ

Tüple mideden beslenen çocuğun tıbbi masrafları aylık 1.300 TL’yi bulduğu için, ailesi bu masrafları karşılamak adına İzmir Valiliği onaylı bir yardım kampanyası başlattı.

Ege ameliyatta verilen azot nedeniyle beyin felci geçirdi

21 DAKİKA AZOT VERDİLER

Aile, ameliyat öncesinde hiçbir sorun olmadığını, Ege’nin hiçbir sağlık probleminin olmadığını, ancak ameliyattan sonra görevlilerin teknik sorunlardan bahsettiğini aktardı. Haftasonu ameliyathanede yaşanan tadilat sırasında oksijen ile azot tüplerinin çapraz bağlandığı, bu sebeple çocuğa yanlış tüpün bağlandığı öğrenildi.

İHMAL NEDENİYLE %100 ENGELLİ OLDU

Bilirkişi raporu sonucu, çocuğun 21 dakika azota maruz kaldığı ortaya çıktı. Bu süre zarfında oksijensiz kaldığı için beyninde ağır hasar oluşan küçük çocuk %100 engelli oldu. Kasıtlı olmasa da olayda bir ihmal olduğunu, bu nedenle olayın peşini bırakmayacaklarını dile getiren aile adalet mücadelesi veriyor. Ege’nin en ufak gülümseyişinin kendilerine umut olduğunu söylüyor.