Gündem

Erdoğan Kıbrıs’ta kararlı

Erdoğan, KKTC Başbakanı Ersin Tatar ile düzenledikleri ortak basın toplantısında Kıbrıs hakkında kararlı olduklarının altını çizdi.

Erdoğan ile KKTC Başbakanı Ersin Tatar ortak basın toplantısında bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen toplantıda Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs konusunda kararlı olduğunun bir kez daha altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tatar ile düzenledikleri basın toplantısında, Kıbrıs Türklerine yalnız olmadıkları mesajını vererek adadaki hakların her zaman savunulacağını söyledi. Kıbrıs hakkında kararlılığını ortaya koyan Recep Tayyip Erdoğan, “Kendi haklarımızı nasıl savunuyorsak, Kıbrıs Türklerinin de adadaki ve bölgedeki çıkarlarını, aynı kararlılıkla savunmaya devam edeceğiz. Kıbrıs’taki sorunun ortaya çıkışı da bugüne kadar gelişi de tamamen Rumların uzlaşmaz tavırlarından kaynaklanmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde KKTC Başbakanı Ersin Tatar ile ortak basın toplantısı düzenledi. ( Mehmet Ali Özcan – Anadolu Ajansı )

Erdoğan: Kararlıyız

Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon arama faaliyetlerine ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı bölgedeki çalışmaların süreceğini belirterek, “Arama çalışmalarına bizler aynı kararlılıkla devam ediyoruz, edeceğiz.” diye konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde KKTC Başbakanı Ersin Tatar ile ortak basın toplantısı düzenledi. ( Mehmet Ali Özcan – Anadolu Ajansı )

Güney Kıbrıs Rum Kesimi, ABD, Yunanistan ve Rusya’nın Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki çalışmalarını onaylamaması hakkında net açıklamalarda bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı, bölgedeki hakların yok sayılamayacağını şu ifadelerle açıkladı:

“Dün Kıbrıs Türklerinin kanını akıtarak adayı ele geçirmeye çalışanlar, bugün de siyasi ve ekonomik saldırılarla aynı amacın peşindedir. Kıbrıs Rum Kesimi, ancak samimi ve gerçekçi bir uzlaşma zeminine gelirse adada herkesin beklediği çözüm yolu açılır. Doğu Akdeniz’de ne Türkiye’yi ne de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini yok sayan hiçbir proje hayata geçirilemez. Şayet yaşananlardan hala ders almayanlar varsa onlara da gereken cevapları vermekten çekinmeyeceğimizin bilinmesini isterim.”

Hidrokarbon nedir?

Karbon ve hidrojenden oluşan bileşikleşere hidrokarbon denir. Hidrokarbona aynı zamanda hidrokarbürde denilmektedir. Hidrokarbonlar organik bileşikler sınıfına girerler. En basit hidrokarbon metandır. Metan bataklık gazı olarak bilinmektedir. Metan bir karbon ve dört hidrojen atomunun birleşmesinden oluşan bir hidrokarbon’dur.

Bitkisel yağlar; bataklık gazı; maden gazı (grizu) gibi doğada birçok hidrokarbon karışımı bulunabilir. Bunlardan en önemlileri, binlerce hidrokarbonun karışımı olan ve yapı­ları oluştukları yere bağlı olarak değişen petrollerdir: Pennsylvania petrolleri, özellikle parafinli hidro­hidrokarbonlar; Bakû’nunkiler siklanlı hidrokarbonlar; Borneo’nunkilerse aromatik hidrokarbonlar içerir. Hidrokarbonların başlıca sanayi kaynakları, doğal gazlar, kömürler ve petrollerdir. Hidrokarbonlar, çağdaş iktisadın gereksinimlerinin büyük bir bölümünü sağlarlar ve kimya sanayisinin başlıca alanlarından birinin temelini oluştururlar.