Gündem

Erdoğan “Putin’e gerekli uyarıları yaptık”

Erdoğan, Ankara’da Melike Hatun Camii’nde kıldığı cuma namazının ardından İdlib hakkındaki soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı, “Putin’ uyarı yaptık” dedi.

Erdoğan, kıldığı cuma namazının ardından önemli açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı, Rusya görüşmesi, İdlib ve kadına şiddet konularını değerlendirdi.

AA‘da yer alan habere göre; Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Melike Hatun Camii’nde kıldığı cuma namazının ardından açıklamalarda bulundu.

“İdlib’le ilgili gelişmelerde ‘bizim istediğimiz noktadadır’ dersek bu yalan olur. Şu anda bizim istediğimiz noktada değil.” ifadelerini kullanan Erdoğan, “İdlib’de 9 ve 10 nolu gözlem kulelerimize bazı tacizler olmuştu. Sayın Putin’le yaptığımız görüşme sonrası gerekli uyarılar yapıldı.” şeklinde konuştu.

“Birçok karşılıklı alışverişlerin olabileceğine inanıyorum”

Rusya ziyaretinde MAKS-2019 fuarını gezdiği, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Su-57 uçaklarını incelediği anımsatılan Erdoğan, “Bu noktada Türkiye’nin bir tasarrufu, Rusya ile bir iş birliği olacak mı?” sorusu üzerine, Rusya ile zaten bir iş birliği sürecinin başladığını söyledi.

Bunun en önemlisinin S-400 konusu olduğunu belirten Erdoğan, fuarda yaptıkları incelemeden sonra ilgili bakanlıklar ve kurumların, Rus muhataplarıyla görüşmelerini sürdürdüklerini dile getirdi.

Erdoğan, “Bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz ve bunlarla birlikte bu sektörde de birçok karşılıklı alışverişlerin olabileceğine inanıyorum. Tabii silahlı insansız hava araçları, ayrıca İHA’lar, bu konuda müşterek bazı adımları atma durumumuz da var. Şu anda 25 milyar dolar gibi bir ihracat hacmine ulaşmış olan Türkiye-Rusya, 75 milyarı ve ardından 100 milyar doları hedeflemiş vaziyetteyiz ve bu konuda yoğun çalışmayla bu süreci çalıştırıyoruz.” diye konuştu.

Fuarda incelemelerde bulunup, bilgiler aldığı hatırlatılarak, “F35’e karşı Su-57’yi nasıl buldunuz?” sorusuna karşılık Erdoğan, şu değerlendirmede bulundu:

“Bunların birbirlerine göre çok farklı özellikleri var. Burada tabii özellikle F35’ler konusunda Amerika şu andaki tutumunu devam ettirirse biz tabii başımızın çaresine bakacağız. Su-35 mi, F35 mi veya Su-57 mi vesaire gibi artık bunun masaya yatırılmasından öte biz savunma sanayimiz veyahut da savunmaya yönelik ne gibi tedbirler alırız, bu tabii bizim şu andaki tedbir paketlerimizin içerisinde yer alan konuştuğumuz konulardır ve vakti saati geldiğinde şartlar masaya yatırılarak, özellikle ortak üretim, kredi planlamaları, bunlara bakarak adımlarımızı atacağız. Çünkü biz pazar olmaktan çıkıp, pazar aramaya giden bir ülke olmak istiyoruz.”

Erdoğan “BM Genel Kurulu’nda Sayın Trump’la bir araya geleceğiz”

Cumhurbaşkanı, Suriye’deki gelişmelerle ilgili de “BM Genel Kurulu’nda Sayın Trump’la bir araya geleceğiz. Orada da yine bu konuları ele alacağız.” dedi.

Cumhurbaşkanı, “F-35’ler konusunda ABD şu andaki tutumunu devam ettirirse biz tabii başımızın çaresine bakacağız.” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu’nun açıklamaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun parti kurma çalışmaları yürüttükleri, Beşir Atalay ve Sadullah Ergin gibi isimlerin AK Parti’den istifa ettikleri belirtilerek, “Davutoğlu’nun katıldığı bir TV programında çok tartışılan bir cümlesi olmuştu. 2015 seçimlerini 7 Haziran-1 Kasım aralığını kastederek terörle iyi mücadele etmediği konusunda kendisine eleştiriler yöneltilmişti, buna karşı ‘O dönemki dosyaları açarsam bazı isimler insan içine çıkamazlar’ dedi. Hem bu sözleri hem de yeni parti adımlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Biz bunları geçmişte yaşadık. Öyle bizim partimizden grup kuracak şekilde ayrılıp ondan sonra esamesi okunmayanlar çıktı. Ayrılıp da şu anda CHP’nin içinde sığıntı durumuna düşenler oldu. Bizim bunlar derdimiz değil. Biz artık AK Parti olarak elhamdülillah şu anda adeta bir tarih yazar konumdayız. AK Parti, hamdolsun ulusal olmaktan uluslararası boyuta çıkmış bir parti konumundadır ve bu arkadaşlar söyleyecekleri ne varsa bunların hepsini söylesinler. Böyle lafla herhangi bir tehdit olmaz. Şu anda onlar bu söyleyebilecekleri bagajlarında ne varsa ortaya dökmelerinde fayda var. Döksünler ki biraz daha fayda elde edebilirler ama bizim böyle bir endişemiz yok. AK Parti Türkiye’de çalışmalarını en güzel şekilde ülke yatırımı, insan yatırımı bunların hepsini sürdürüyor ama bir şey var, siz basın mensubusunuz, AK Parti olarak başında şahsımın ve arkadaşlarımın olduğu bu dava, ülkemin dört bir yanında neler yapmış, lütfen buna bakacaksınız. Unutmayın eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Biz eserlerimizle konuşuyoruz. Bizim eserler ortada. Bu eserlerle yolumuza devam ediyoruz. Bundan sonra da aynı şekilde yolumuza devam edeceğiz. Bu hafta sonu Konya’dayım. Orada da birçok açılışlarımız var. Çarşamba Sivas’tayım, orada da açılışlarımız var. Laf değil iş üretiyoruz, üretmeye devam edeceğiz.”

Kadın cinayetleri

Cumhurbaşkanı, kadın cinayetlerine dair de, “Parlamentomuz kalkar idam konusunda kararını verirse ben bunu onaylarım. Hiç düşünmem. Bu konuda vicdanım da rahattır.” ifadelerini kullandı.