Gündem

Feray Şahin’in katili polis Fatih Burak Aykul meslekten atıldı

Üniversite öğrencisi Feray Şahin’i öldüren ve 5 yıl 3 ay hapis cezası ile kurtulan polis Fatih Burak Aykul Emniyet Müdürlüğü tarafından meslekten atıldı.

Mersin’de 19 Eylül 2017’de Toros Üniversitesi öğrencisi Feray Şahin’i öldüren polis Fatih Burak Aykul meslekten ihraç edildi. Üniversite öğrencisi Feray Şahin iki yıl önce evinde polis Fatih Burak Aykul’un tabancasından çıkan tek kurşunla yaşamını yitirdi. Aykul tutuklandı. ‘Kasten adam öldürme’ suçundan hakkında müebbet hapis istemiyle dava açıldı. Ancak 9 Eylül’deki karar duruşmasında polis Aykul’a ‘bilinçi taksirle adam öldürme’ suçundan 5 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Savunmasında olayın kaza olduğunu öne süren Aykul yurtdışına çıkış yasağı konularak tahliye edildi. Kararla şok olan Feray Şahin’in ailesi davayı Yargıtay’a taşıdı. Dosya halen Yargıtay’da bekliyor. Polis Fatih Burak Aykul’un meslekten ihraç edilmesi ailenin acısını bir nebze de olsa dindirdi. Feray Şahin’in Gaziantep’te yaşayan babası Bekir Şahin polis Aykul’un ihraç edilmesi üzerine şunları söyledi:

ŞİMDİ YARGITAY KARARINI BEKLİYORUZ

Biz bu karara isyan ederken, bir diğer isyanımız da katil hakkında açılan idari soruşturmanın uzatılmasıydı. Bizim vergilerimizle maaş verilerek, bu katilin yeniden mesleğine başlatılıp, eline silah verilmesinden çok kaygılıydık. Büyük vicdansızlık ve adaletsizlik olurdu. Çünkü katil yalan söylüyordu, silahla oynama ya da kazara patlama gibi bir durum söz konusu değildi. Mevcut delil, rapor ve tanık ifadeleri, hatta katilin bazı ifadeleri bu cinayetin kasten ve bilerek işlendiğini açıkça göstermektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü çok uzun süren bir soruşturma sonucu, bu kişinin meslekten ihracına karar verdiğini bize bildirdi. Şimdi Yargıtaydan da toplumun ve bizim vicdanımızı rahatlatacak karar bekliyoruz. Gencecik kızın kanı yerde kalmasın, katil hak ettiği en ağır cezayı alarak bedelini ödesin istiyoruz. Öyle bir ceza verilsin ki bir daha kimse böyle bir cinayet işlemeye cesaret bulmasın. Analar ağlamasın. Akan kan dursun istiyoruz.


ANNE CEZALARIN ARTIRILMASINI İSTEDİ

Feray Şahin’in acılı annesi Aysel Şahin de Emniyet Genel Müdürlüğüne teşekkür etti. Aysel Şahin şöyle konuştu: Kızımın katili meslekten ihraç edildi bu karar bizlerin yüreğine az da olsa su serpti. Ancak katilin en ağır cezayı alması gerekiyor. Katil şimdi dışarıda geziyor. Yargıtayın davamızı sil baştan yapılması kararı bekliyoruz. Bizim yüreğimiz yandı başkalarınınki yanmasın. Maalesef Feray ne ilk ne de son oldu. İnşallah başka analar ağlamaz. Adalet Bakanımız Abdulhamit Gül’den bu canilere karşı cezaların arttırılması ve yeni yasaların çıkarılmasını istiyoruz.