Gündem

Kimlik, pasaport ve ehliyet harçları zamlanıyor mu?

İçişleri Bakanlığı kimlik, pasaport ve ehliyetlerin “kağıt ve harç bedellerinde yüksek artışlar olacağı” haberlerinin asılsız olduğunu duyurdu

İçişleri Bakanlığı kimlik kartı, pasaport ve ehliyetlerin 2020’den itibaren geçerli olmayacağı” yönündeki haberler hakkında açıklama yaptı.
İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgeleri ile ilgili açıklama yaptı. Bakanlık, “kağıt ve harç bedellerinde yüksek artışlar olacağı” ve “nüfus cüzdanı ve eski sürücü belgelerinin 2020 yılından itibaren geçerli olmayacağı” yönünde çıkan haberlerin asılsız olduğunu duyurdu.

Kimlik kartları yenisini alıncaya kadar geçerli

Bakanlıktan yapılan açıklamada T.C. Kimlik Kartı, Pasaport ve Sürücü Belgesi değerli kâğıt ve harç bedellerinin her yıl olduğu gibi 2020’de degüncelleneceği belirtildi. Halen kullanılmakta olan nüfus cüzdanlarının T.C. Kimlik Kartı alıncaya kadar geçerli olduğu, sürücü belgeleri için mevcut uygulamada herhangi bir değişiklik yapılmadan yenileme işlemlerine devam edileceği duyuruldu.

Yüksek artışlar olacağı iddiası

Müdürlük açıklamasında nüfus cüzdanı, pasaport ve sürücü belgesi değerli kağıt ve harç bedellerinde yüksek artışlar olacağı yönünde iddialar ortaya atıldığı kaydedildi. Ayrıca nüfus cüzdanı ve eski sürücü belgelerinin 2020’den itibaren geçerli olmayacağı, sürücü belgelerinin yenilenmesi için sağlık kurulu raporu isteneceği ve bu nedenle belgelerin değiştirilmesi gerektiği şeklinde asılsız haberler çıktığının anlaşıldığı belirtildi.

Harçlarda güncelleme yapılacak

Açıklamada, nüfus cüzdanı, pasaport ve sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedellerinin her yıl olduğu gibi 2020 yılında da güncelleneceği belirtildi. Açıklamada halen kullanılmakta olan nüfus cüzdanlarının yeni T.C. Kimlik Kartı alıncaya kadar geçerli olduğu da kaydedildi. Sürücü belgeleri için ise mevcut uygulamada değişiklik yapılmadan yenileme işlemlerine devam edileceği belirtildi.