Gündem

Koza İpek davasında Melek İpek’e 7,5 yıl hapis

Koza İpek Holding davası sonuçlandı. Sanıklardan Cafer Tekin İpek 79 yıl Melek İpek 7,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

FETÖ/PDY çatı davasının firari sanığı Koza İpek Holding eski yöneticisi Hamdi Akın İpek, kardeşi Cafer Tekin İpek ile annesi Melek İpek’in de aralarında olduğu 20 sanığın yargılandığı davada karar çıktı. 

Koza-İpek Holding davasında sanık Cafer Tekin İpek “silahlı terör örgütüne üye olma” suçu ile 22 ayrı vergi kanununa muhalefet ve Sermaye Piyasası Kanunu’na muhalefet suçlarından toplam 79 yıl 8 ay 21 gün hapis ve 250 bin TL para cezasına çarptırıldı.

Hisselerin müsaderesine hükmedildi

Koza-İpek Holding davasında kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Melek İpek’e “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 7 yıl 6 ay, Sermaye Piyasası Kanunu’na muhalefet suçundan ise 4 yıl 2 ay hapis ve 104 bin 100 TL para cezası verdi.

Diğer sanıklara 2 yıl 1 aydan 6 yıl 3 ay arasında değişen sürelerde hapis cezası verilirken, yargılaması tamamlanan sanıkların şirketlerdeki hisselerinin *müsadere yoluyla hazineye devredilmesine hükmedildi. Mahkeme ayrıca aralarında Akın İpek’in de olduğu firari sanıkların dosyalarının ayrılması ve şirketlerde bulunan hisselerindeki kayyum kararının devamını kararlaştırdı.

*Müsadere, basit anlatımla yetkili bir mahkeme kararı ile suç eşyasının mülkiyet hakkını elinden alan, kişinin işlemiş olduğu suç ile bağlantılı olarak kullandığı eşyalar ve faydalandığı kazançlara devletin müdahale etmesidir. İlliyet bağı ilkesi gereğince bu eşyalar ve kazançlar devletin mülkiyetine intikal eder.