Kültür Sanat

Stranger Things Netflix’in en çok izlenen dizisi oldu

Dünyada 200 milyona yakın abonesi bulunan film platosu Netflix’in en çok izlenen dizisi Stranger Things oldu. Dizinin üçüncü sezonunu 40.7 milyon kişi izledi.

Dünyanın en büyük film platformu olan ABD’li Netflix’in abone sayısı 200 milyona yaklaşıyor. Türkiye’de de 170 bin civarında abonesi bulunan platformun en çok izlenen dizisi de belli oldu. Netflix, merakla beklenen fantastik dizisi Stranger Things’in 3’üncü sezonunu 4 Temmuz’da dünya ile paylaştı. Yayınlandığı andan itibaren yoğun ilgiyle karşılaşan Stranger Things, tam 40.7 milyon kez izlendi.

TWEET’LER 46 MİLYON KİŞİYE ULAŞTI

Stranger Thing Türkiye’de de yayınlandıktan sonra sosyal medyanın en çok konuşulan konularından olmuştu. Dizinin yayınlandığı gün Türkiye’de bulunan 13 bini aşkın Twitter kullanıcısı, diziyle ilgili 15 bin 700 adet tweet attı. Bu tweetler 46 milyon kişiye ulaştı ve 53 milyon adet etkileşim aldı. Sosyal medyada Stranger Things hakkında atılan tweetlerin yüzde 53’ünü kadınlar, yüzde 47’sini erkekler attı. Yeni sezonda Stranger Things’in öne çıkan karakteri açık ara Eleven olurken, Eleven’ı Steve ve Mike takip etti.

EN SEVİLEN KARAKTER ELEVEN

Dizinin takipçileri Eleven hakkında 26 bin 334 adet tweet atarken, Steve hakkında 7 bin 913, Mike hakkında ise 7 bin 336 adet tweet attı. Ülkemizde hakkında en az tweet atılan karakter 330 tweet ile Jonathan oldu. Şehir kırılımlarına bakıldığında ise dizinin en çok İstanbul, İzmir ve Ankara’da takip edildiği ortaya çıktı. Buna göre, Stranger Things hakkında atılan tweetlerin yüzde 40,14’ü İstanbul’dan, yüzde 10,94’ü İzmir’den ve yüzde 7,81’i Ankara’dan atıldı. Bu şehirleri sırasıyla Bursa, Antalya, Adana, Eskişehir, Mersin, Kocaeli ve Sakarya izledi. Stranger Things hakkında atılan tweetlerle birlikte en çok kullanılan emojiler de belirlendi. Buna göre dizi hakkında atılan tweetlerde en çok kullanılan emoji ‘hüngür hüngür ağlama’ emojisi oldu. Bu emojiyi gözlerin kalp şeklini aldığı ‘sevgi’ emojisi ve ‘kahkaya boğulan surat’ emojisi izledi. Üçüncü sezona ait bölümlerde sıklıkla konu edilen fareler ise ülkemizdeki Twitter kullanıcılarının diziyle ilgili atmış oldukları tweetlerde bol bol fare emojisi kullanmasını sağladı.