Medya

Aydın Doğan: Bağımı kopardım medyadan

Doğan Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Aydın Doğan, “Medyaya dönmeyi düşünüyor musunuz?” sorusunu yanıtladı.

Doğan Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Aydın Doğan, “Medyaya dönmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna “Hayır, düşünmüyorum. Çekildim bağımı kopardım medyadan” yanıtını verdi.

TAIDER 7. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi, ‘Değişim Rüzgarını Yönetmek’ sloganı ile Taksim’deki İntercontinental Hotel’de başladı..

Programın açılış konuşmasını TAIDER Yönetim Kurulu Başkanı Candan Çilingiroğlu gerçekleştirdi. Programa katılan isimler, başarı hikayelerini katılımcılar ile paylaştı. Programın, ‘Nesilden Nesile Geçiş’ paneline konuşmacı olarak; Doğan Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Aydın Doğan ve kızı Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Arzuhan Doğan Yalçındağ da katıldı. 3. kuşak olarak yetişen Yalçındağ’ın oğlu Blu TV kurucu ve CEO’su Aydın Doğan Yalçındağ da hikayesini anlattı.

Hayır düşünmüyorum

Program öncesinde Sözcü’ye konuşan Aydın Doğan, “Medyaya dönmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna “Hayır, düşünmüyorum. Çekildim bağımı kopardım medyadan” cevabını verdi.

Aile sırlarını anlattı

Kızı Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Arzuhan Doğan Yalçındağ da 3 nesil aile şirketi yönetmenin sırrını anlattı. Babası ve oğlu ile aynı panelde bulunmaktan dolayı büyük heyecan duyduğunu belirten Yalçındağ, “Aile ve şirket kavramları birbirine uzak gözükse de Türkiye’deki çoğu şirket aile işletmesi. Bu yapıları nesilden nesile taşıyabilmek de ayrı bir uzmanlık gerektiriyor ve bu gereklilik beraberinde yoğunlaşmayı da getiriyor. 3. nesil oğlum Doğan’da iş hayatına atıldı ve babamız da hayatta. Kurucuların varlığı nesiller arası geçirgenliği de kolaylaştırıyor” diye konuştu.

Şirketlerin kurumsallaşması yetmiyor

Yalçındağ, farklı sektörlerde sanayi ve turizm yatırımları olduğunu ve bunları çeşitlendirmek istediklerini de belirterek, “Şirketin kurumsallaşması yetmiyor ailenin de kurumlaşması gerekiyor” dedi.

1.2 milyar dolara Demirören’e satmıştı

Türk medyasının önde gelen gruplarından Aydın Doğan’ın Onursal Başkanlığı’nı yaptığı Hürriyet Gazetesi’nin de yer aldığı, Doğan Grubu’na ait tüm medya kuruluşları 1.2 milyar dolarlık ( günkü dolar kuru ile 4.7 milyar TL) bedel ile Demirören Grubu’na satılmıştı. Doğan Şirketler Grubu bünyesinde, Hürriyet Posta, Fanatik, Hürriyet Daily News gazeteleri yer alırken, Doğan Burda Grubu bünyesinde aralarında Ekonomist, Capital gibi dergilerin de yer aldığı 20 aylık ve 7 özel süreli derginin yanı sıra çeşitli periyotlarda toplam 80 yayın bulunuyordu. Grubun ayrıca TV alanında, CNN Türk, Kanal D yer alırken, Blu TV ve DSmart ile dijital yayın platformları yer alıyordu. Ayrıca yayın dağıtım şirketi Yay-Sat da Demirören Grubu’na satılmış oldu.