Ekonomi

Volkswagen, yeni fabrikası için Türkiye’yi seçti

Alman otomotiv devi Volkswagen, yeni fabrikasını Türkiye’ye kurmaya karar verdi. Manisa’da kurulması planlanan fabrika 4-5 bin istihdam sunacak.

Alman otomotiv markası Volkswagen, yeni fabrikasını Türkiye’ye kurmaya karar verdi.

Geçtiğimiz günlerde Volkswagen CEO’su Herbert Diess’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından alınan kararda görüşmenin etkili olduğu ifade ediliyor.

Önümüzdeki günlerde resmen duyurulması ve gerekli işlemlerin başlaması tahmin edilen fabrikanın Manisa’da kurulacağı ve 2022 yılında hizmete gireceği bekleniyor.

4-5 BİN İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Fabrika için 1,3 milyar euro yatırım belirleyen Volkswagen, 4-5 bin kadar istihdam alanı oluşturacak.

Volkswagen’in ilk etapta Seat ve Skoda marka otomobillerini üretmeyi planlandığı fabrikada, sonraki süreçlerde Volkswagen markalı araçlarını da üretmesi planlanıyor.

Fabrika, Türkiye’ye sağlayacağı faydanın yanında, son zamanlarda üretimsel problem yaşayan Skoda’nın içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan kurtulmasını da sağlayacak.

Alman gazetesi Handelsblatt’in haberine göre; Volkswagen, Türkiye’ye uzun bir süredir sıcak bakıyordu. Türkiye’nin, vereceği teşvikler ve işçilik maliyetlerinin Bulgaristan’a nazaran düşük olması ile Türkiye öne çıktı.

SOMUT ADIMLAR ATILDI

Türkiye’nin otomobil üretim merkezi için cazip bir yer olduğunu belirten Volswagen Sözcüsü, Türkiye ile somut adımlar atıldığını ifade etti.

Volkswagen’in almış olduğu Türkiye kararını önümüzdeki günlerde resmi olarak açıklaması ve gerekli çalışmaların başlaması bekleniyor.

Otomotiv yan sanayisinde oldukça güçlü olan Türkiye’de ayrıca Hyundai, Toyota, Fiat, Renault, Mercedes-Benz, MAN, Otokar, Anadolu Isuzu ve Temsa gibi otomotiv markalarının fabrikaları bulunuyor.