Sağlık

27 yıl sonra komadan uyandı; ilk sözleri…

Geçirdiği trafik kazasının ardından beyninde oluşan hasar nedeniyle 27 yıl komada kalan kadın uyandı, oğlunun adını sayıkladı

Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı Munira Abdulla, 1991’de geçirdiği trafik kazasının ardından beyninde meydana gelen ağır hasar nedeniyle komaya girdi ve 27 yıl boyunca durumunda ciddi bir değişiklik olmadı – ta ki Almanya’da bir hastaneye sevk edilip, geçen yıl birdenbire gözlerini açana kadar.

BBC’de yer alan habere göre Munira Abdulla kaza sırasında 32 yaşındaydı ve oğlunu okuldan almıştı. İçlerinde bulundukları araç bir otobüse çarptı. Oğluyla birlikte arka koltukta oturan Munira, 4 yaşındaki oğlunun üstüne kapanarak onu korudu. Omar Webair, annesinin bu hareketi sayesinde kazayı sadece ufak bir morlukla atlattı ancak Munira Abdulla ağır yaralandı.

Munira kafasına aldığı darbe nedeniyle komaya girdi ve 27 yıl boyunca durumunda ciddi bir değişiklik olmadı. Ta ki 2018’e kadar. Munira Abdulla geçen yıl Almanya’da kaldığı hastanede birdenbire komadan uyandı ve oğlunun adını söyledi.

Omar kazayı ve annesinin komada geçirdiği 27 yılı Birleşik Arap Emirlikleri gazetesi The National’a anlattı.

“SEVDİKLERİNİZDEN ÜMİT KESMEYİN”

Omar gazeteye yaptığı açıklamada “Hiç pes etmedim çünkü içimde hep onun bir gün uyanacağına dair bir his vardı” dedi ve başlarından geçenleri gazeteye anlatmasının nedenini şöyle açıkladı: “Annemin hikayesini paylaşıyorum çünkü benzer durumda olan insanlar sevdiklerinden ümitlerini kesmemeli; onları ölmüş gibi görmemeli”.