Sağlık

Ispanak masum çıktı, zehirleyen ıspanak değil

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, “Zehirlenmeye ıspanak arasına karışan yabancı otların neden olduğu analizlerle ortaya çıkmıştır” dedi.

İstanbul’da son günlerde ıspanak zehirlenmelerine yönelik şikayetlerin artması üzerine İl Tarım Müdürlüğü harekete geçti. Yapılan araştırmada zehirlenmeye ıspanak değil, arasına karışan yabancı otların neden olduğu ortaya çıktı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, “Zehirlenmeye ıspanaklara karışan yabancı otların neden olduğu analizlerle ortaya çıkmıştır” açıklaması yaptı.

Taze ve pişmiş ıspanak üzerinde analizler yapıldı

Açıklama şu şekilde: “İl Müdürlüğümüze, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden 02.11.2019 tarihinde yapılan ihbarda ıspanak tüketimi sonrası zehirlenme olduğu bildirilmiştir. Zehirlenme şüphesi ile sağlık kuruluşlarına başvuru yapanların ürün satın aldıkları ilimizde, faaliyet gösteren satış noktalarından analiz yapılmak üzere taze ıspanaklar, evlerden ise pişmiş yemek numunesi alınmıştır.

Yabancı otlardan kaynaklı maddeler

Alınan numunelerin ileri tetkik sonuçlarında ıspanaklar içerisinde tespit edilen yabancı ottan kaynaklı yoğun miktarda atropin ve scopalamin maddesi tespit edilmiştir.

İyice temizleyin

Zehirlenmeye ıspanaklara karışan patlıcangiller familyasından, atropin ve scopalamin içeren yabancı otların neden olduğu yapılan analizlerle ortaya çıktığı görülmüştür. İl Müdürlüğümüze ulaşan tüm ihbarlar değerlendirilmekte, konuyla ilgili değişik ilçelerimizden sağlık kuruluşlarına başvuranların ıspanak satın aldıkları işletmeler, resmi kontrole tabi tutulmakta, numune alınmakta ve alınan numuneler laboratuvarlara gönderilmektedir. Halkımızın tüketecekleri tüm gıdaları olduğu gibi, yeşil sebzeleri de dikkatlice kontrol ederek, yabancı otları ayırt etmeli ve çok iyi şekilde temizledikten sonra tüketmeleri gerekmektedir.”

Tekirdağ’da da 22 kişi zehirlendi

Öte yandan İstanbul’da yaklaşık 40 kişinin ıspanak ve benzeri bitkilerden yedikten sonra hastanelik olmasının ardından, Tekirdağ’da da aynı vaka yaşandı.

Çerkezköy ilçesinde faaliyet gösteren bir fabrikada gece vardiyasında çıkan ıspanak yemeğinden yiyen 20 kişi mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma şikayetiyle Çerkezköy Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Ardından da Süleymanpaşa ilçesinde 2 kişi aynı şikayetlerle Tekirdağ Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Geçici hafıza kaybı

Hastaneye kaldırılanlardan birinin Süleymanpaşa Sağlık Hak-Sen İlçe Başkanı Selim Kafadar olduğu öğrenildi. Kafadar’ın geçici hafıza kaybı yaşadığı ve tedavisinin sürdüğü bildirildi.

Konuyla ilgili açıklama açıklama yapan Tekirdağ İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Cengiz Becerir, ıspanak yedikten sonra rahatsızlanan 22 kişinin hastanelerde tedavi gördüğünü belirtti.