Sağlık

Türkiye trans yağında dünyada öncü oldu!

Türkiye, 2006’da başlattığı trans yağsız dönemle dünyada öncü ülke oldu. ABD’den 11, Kanada’dan 13 ve AB’den de 14 yıl ilerideyiz.

Türkiye, tüm dünyaya örnek olacak bir başarıya imza attı. Dünyanın gündeminde olan gıdada trans yağların elimine edilmesinde ve bu gönüllü uygulama ile Türkiye, ABD 11, Kanada 13 ve AB’den 14 yıl ileride yer aldı. Türkiye’de margarinlerde trans yağ, 12 yıldır yüzde 1 seviyesinin altında bulunuyor. Bu seviye bilim dünyası tarafından ‘’yok’’ olarak kabul ediliyor. Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) üyesi firmaların gönüllü uygulamasıyla 2006’dan itibaren Türkiye’de üretilen margarinlerde trans yağ bulunmuyor. Türkiye ile Avustralya’yla Dünya Sağlık Örgütü’nün 2023 küresel hedefini yasal mevzuatı beklemeden gerçekleştirmiş olan iki ülkeden biri olarak gündeme oturdu. 

Margarinlerin %98’ini üreten MÜMSAD üyesi olan gönüllü firmaların aldıkları karar ile 2006 yılından itibaren trans yağ bilim dünyası tarafından ‘’yok’’ kabul edilen %1 seviyesinin altına indirilmiştir. (WHO) Dünya Sağlık Örgütü trans yağların eliminasyonunu önceliklendirerek, dünya ülkelerine 2023’e kadar hedef koydu.