4 arkadaş ipek böceği işine girdi, 20 bin TL aylık gelirleri

Startup

Batman’da yaşayan 4 arkadaş üniversiteden mezun olduktan sonra atanamadılar. Bunun üzerine ipek böceği yetiştirmeye başladılar, hem kendileri hem de başkalarına ekmek kapısı oldu.

20 Haziran 2019 Perşembe 13:59

Batman’ın Sason ilçesinde üniversite mezunu 4 genç, bir araya gelip ipek böceği yetiştirme işine girdi. Aylık yaklaşık 20 bin TL kazanan gençler, onlarca insana da istihdam sağlıyor.

Sason’da, muhasebe, matematik öğretmenliği, bankacılık ve muhasebe bölümlerini bitiren 4 arkadaş, alternatif ürün arayışı için kafa kafaya verdiler. İpek böceği yetiştirmeye başlayan gençler, işleri büyütüp onlarca kişiye de ekmek kapısı sağladı.

Fırat Üniversitesi matematik öğretmenliği bölümünü bitiren Zülküf Aktaş, yaşadıkları süreci şöyle anlattı:

“Bunlardan biri de ipek böcekçiliği oldu. İlk aşamada denendikten sonra kısa vadede iyi bir getirisi olduğunu gördüğümüzde işi yaygınlaştırmaya başladık. Bu iş ilçe tarafından da kabul görmeye başladı. Devletimizin destekleriyle ilk çiftliklerimize kavuştuk. Şu anda 40 ailenin çalışma yapabileceği kadar çiftliklerimiz mevcut. Böylece aileler kısa vade de iyi bir gelir elde etmiş oluyor. Yaklaşık 150 ailemize nisanın sonu ve mayıs ayının ilk haftasında koza tohumları dağıtmış olduk. Bir aylık süre zarfında bakımları yapıldı. Kozanın bakımı şu aşamalardan olmak üzere 4 uyku 5 evre aşamasından geçiyor. Tohum aşamasında toplu iğne ucu büyüklüğünde olan ipek böcekleri ilk haftada dut yaprakları kıyılarak böceklere verilir. Daha sonraki haftalarda da böceklerin büyüme evrelerine göre yemleri de büyütülerek verilir. Bu aşama 28 günlük bir sürenin ardından böcekler ip haline gelir. 28 günlük bir aşamanın ardından böceklerimiz örerek koza haline geliyor. Bunları da yavaş yavaş toplayarak fırınlama dediğimiz işleme gönderiyoruz.”