Teknoloji

Apple’ın kurucusu: Facebook’u silin!

Apple’ın Steve Jobs ile birlikte iki kurucusundan biri olan Steve Wozniak, son yaptığı açıklamayla Facebook kullacılarının hesaplarını silmesi çağrısında bulundu.

Apple’ın iki kurucusundan biri olan Steve Wozniak, Facebook’da yaşanan gizlilik sorununun düşünüldüğünden çok daha büyük olduğunu ve kullanıcıların böylesi büyük güvenlik riskini almamaları gerektiğini ifade etti.

Wozniak, “Şu an telefonumun dinlenmediğini kim bilebilir ki” Facebook kullanıcıları özel hayatlarını korumak için hesaplarını silmelerinin gerekliliğini savundu.

Wozniak’ın bu açıklamasının sebebi, 2016’da ABD yapılan başkanlık seçimleri. İngiliz şirket Cambridge Analytica, 50 milyon Facebook kullanıcısının kişisel verilerini seçimleri etkilemek amacıyla kullanmakla suçlanmıştı. Yaşanan bu olay Facebook’un kullanıcıların gizliliğini koruyamadığını ortaya çıkarmıştı.

Facebook, yaşanan olaylar sonrası kullanıcı bilgilerinin uygunsuz bir şekilde Cambridge Analytica şirketiyle paylaşıldığı skandalla ilgili 87 milyona yakın kullanıcının etkilendiğine inandığını açıklamıştı.