Yaşam

Amerikan Havayolları, kadın yolcudan özür diledi

Amerikan Havayolları, Tisha Rowe’un kıyafetini ‘uygunsuz’ bulup, kadının battaniye sarılarak yolculuk yapmak durumunda bırakıldığı için özür diledi.

Jamaika’daki aile ziyaretinden ABD’nin Miami kentine dönen Tisha Rowe, 8 yaşındaki oğluyla birlikte 30 Haziran’da uçağa bindi. Üzerinde straplez bluz ve şort olan Rowe’un (37) kıyafeti uçak kabin görevlilerince ‘uygunsuz’ bulundu ve üstünü örtmesi istendi.

Rowe, kıyafetini savundu fakat karşılık bulamadı. Yaşanan bu durum karşısında oğlunun üzüldüğünü gören anne, battaniyeyle örtünmek zorunda kaldı. Rowe, yaşadığı bu olayı bir fotoğrafını çekerek sosyal medyadan paylaştı.

‘IRKÇI YAKLAŞIM’

Tisha Rowe, kendisini aşağılanmış hissettiğini, “Bana göre ortada zerre kadar empati, özür yoktu, itibarımı korumaya yönelik bir girişim yoktu. Siyah olduğumuz için sürekli denetim altındayız. Bedenlerimiz fazlasıyla cinselleştiriliyor ve çevremizdeki herkesi rahat ettirmek için hizaya gelmek zorundayız. Ben çok daha kısa şortlarla uçağa binen kadın yolcular gördüm ve onlara tek bir kelime edilmedi” dedi.

BİLET ÜCRETİ İADE VE ÖZÜR

Yaşananlardan sonra açıklama yapan havayolu şirketi sözcüsü, Rowe ile oğlundan özür dilediklerini ve bilet ücretini de iade ettiklerini söyledi.