Yaşam

Hasta kocasına bakmayan kadının talebi reddedildi

Kanser olan kocasına bakmayıp, boşanan ve yoksulluk nafakası talep eden kadının isteği reddedildi. Yargıtay’dan emsal karar, “Hasta eşine bakmayan kadın nafaka hakkını kaybeder”

İstanbul’da yaşayan Adem B. Beyin kanseri teşhisiyle ameliyat oldu. Adem B.’nin ameliyat sonrası hastalığı ilerleyince bakıma muhtaç oldu. 8 yıllık eşi Sanem B.’nin kendisine bakmaması üzerine boşanma davası açtı.

Adem B., eşinin kendisine bakmamak için iş bulduğunu, evde kalmayarak bakıcı parası almadığını iddia etti. Sanem B.’nin kardeşlerini arayıp ‘Hasta kardeşinizi götürün’ dediğini söyledi.

Sanem B. ise eşinin hastalığı sürecinde sürekli küfre ve hakarete maruz kaldığını ve kendisine şiddet uygulamaya çalıştığını belirtti. 

Hakim çiftin boşanmasına karar verdi. Sanem B.’yi evlilikteki davranışları sebebiyle kusurlu buldu. Kadının hem tazminat, hem de yoksulluk nafakası talebini reddetti. Sanem B.’nin, Adem B.’ye 10 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Sanem B. kararı temyize götürdü fakat ret kararıyla karşılaştı. Bunun üzerine Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’ne başvurdu. Daire, her iki tarafı da eşit kusurlu bularak tazminat kararını kaldırdı ve Sanem B.’nin hasta eşine bakmaması sebebiyle nafaka alamayacağına hükmetti.