Dünya

Boris Johnson bir darbe de kardeşinden yedi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın kardeşi Jo Johnson, bakanlık ve Muhafazakar Parti Milletvekilliği’nden istifa etti. Jo Johnson “Aile sadakati ile ulusal çıkarlar arasında kaldım” dedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johson’a son iki günde üçüncü yenilgiyi kardeşi Jo Johnson yaşattı. Jo Johnson, Temmuz ayında Boris Johnson’ın başbakanlık koltuğuna oturduğu zaman getirildiği devlet bakanlığı ve Orpington milletvekilliği görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Therasa May’in Avrupa Birliği (AB) ile Brexit görüşmeleri sırasında Muhafazakar Parti’nin Brexit karşıtı kanadında bulunan Jo Johnson, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Jo johnson, “Orpington’ı 9 yıl boyunca temsil etmek ve üç Başbakan altında bakanlık görevi yapmak benim için bir onurdu. Son haftalarda, aile sadakati ile ulusal çıkarlar arasında kaldım. Bu çözümü olmayan bir gerginlik. Milletvekili ve bakan olarak benim görevimi üstlenme sırası başkalarında” dedi.

9 yıldır bakanlık görevini yürütüyordu

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın kardeşi olan Jo Johnson, Ekonomi, Enerji ve Sanayi Stratejisi Bakanlığında Devlet Bakanı ve Eğitim Bakanlığı’nda Üniversiteler ile Bilimden Sorumlu Bakan görevindeydi. İki görevi bulunan Jo Johnson’a aynı zamanda sadece üst düzey bakanların yer aldığı kabine toplantılarına da katılma hakkı tanınmıştı.

Kasım’da da istifa etmişti

Jo Johnson Theresa May’in Brexit anlaşmasına karşı çıkarak kasımda da bakanlık görevinden istifa etmişti. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Anlaşmasız Brexit ve Genel Seçim’e gitme gibi seçenekleri Avam Kamarası’nda yapılan oylamalarla kaybetmişti.

Boris Johnson çoğunluğu kaybetmişti

Geçtiğimiz günlerde muhalefet, anlaşmasız Brexit‘i önlemeye dönük kritik bir oylamayı kazanmıştı. Parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası’nda parlamento gündemini belirleme yetkisini hükümetten alıp milletvekillerine veren teklif 301’e karşı 328 oyla kabul edilmişti.

Oylama sonucu, Başbakan Boris Johnson’ın İngiliz parlamentosunda aldığı ilk kritik yenilgi olmuştu. Ayrıca Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti hükümeti bir milletvekilinin Liberal Demokrat Parti’ye geçmesiyle parlamentodaki çoğunluğunu kaybetmişti.