Dünya

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Washington temasları

Resmi temaslarda bulunmak üzere Washington’a giden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu,  NATO’nun 70. yılı resepsiyonuna katıldı. Çavuşoğlu, resepsiyon öncesi ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile görüştü.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Washington’da gerçekleşen NATO’nun 70. yılı resepsiyonuna katıldı.

Resepsiyonun açılış konuşmasını ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yaptı. Resepisyondan evvel Çavuşoğlu ve Pompeo bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme hakkında Bakanlık Sözcü Yardımcısı Robert Palladino yazılı bir açıklamada bulundu. ABD Dışişleri bakanlığı adına yapılan açıklamada Suriye’nin kuzeydoğusu ve s-400 konularının görüşmenin ağırlık konuları olduğu ifade edildi. Açıklamada ayrıca, Pompeo’nun Suriye’nin kuzeydoğusu ile ilgli devam eden müzakereler konusunda desteğini belirtti ve Türkiye’nin tek taraflı bir askeri eyleminin yıkıcı hususlarının olabileceği uyarısında bulunduğu belirtildi.

Türkiye’nin s-400 füze sistemini alması ile ilgili endişelerini ifade eden Pompeo ile Çavuşoğlu’nun Türkiye ile ABD arasındaki potansiyel ekonomik fırsatları da görüştüğünden bahsedildi.

Çavuşoğlu’nun Washington temasları kapsamında, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile de yarın bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor.