Dünya

G20’nin 2. gününde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın temasları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi için bulunduğu Japonya’da çeşitli ülkelerin liderleri ve temsilcileri ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’nde temaslarını sürdürüyor.

ERDOĞAN, MERKEL’İ KABUL ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin gerçekleştirildiği INTEX Osaka Fuar Merkezi’nde Almanya Şansölyesi Angela Merkel’i kabul etti.

Basına kapalı gerçekleşen ve 25 dakika süren kabule Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Başkanı Hakan Fidan da katıldı.

ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

Görüşme öncesi kısa bir açıklama yapan Erdoğan, iki ülke arasında ciddi bir ivme yakalandığını ifade ederek, “Özellikle de iş birliğimizin S400’ler sevkiyatıyla, bunu Duşanbe’de de görüşmüştük, mutabakata vardığımız gibi yol haritasının devamını şu anda izliyoruz. Füzenin ortak üretimi başta olmak üzere teknoloji transferini de içerecek şekilde ilerletilmesi bizim için de malum öncelik taşıyor. Şu anda öyle zannediyorum ki gözler bu işin sevkiyatıyla ilgili olan sürecin içerisinde de zaten bunda mutabakatımızda herhangi bir aksama söz konusu değil.” şeklinde konuştu. 

Erdoğan, Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısını gelecek dönemde Türkiye’de gerçekleştireceklerini hatırlatarak Rus vatandaşlarının turizmde Türkiye’ye gösterdiği ilginin Türk halkı ve turizm yönetecileri için ayrı bir güç kaynağı olduğunu ifade etti.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin ilk ünitesinin 2023’te devreye alınması hedefine ulaşılmasının büyük önem arz ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ayrıca nükleer olmayan malzemelerin Türkiye piyasasından tedariki hususuna da önem atfediyoruz. 8. Üst düzeyli İstişari Konsey Toplantısında vardığımız mutabakatın neticesinde resmi pasaportlarla ilgili teknik çalışmaların başlatıldığını öğrendim. Bunun kısa süre içerisinde sonuçlandırılmasını da bekliyoruz. Bununla birlikte vize muafiyetinin sağlanması konusunda henüz istediğimiz noktada değiliz. Bunu hızlandırırsak çok çok daha memnun olacağız.” dedi.

Açıklamanın ardından basına kapalı görüşmeye geçen Erdoğan ve Putin, 55 dakika görüştü.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile MİT Başkanı Hakan Fidan ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz da hazır bulundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN MODİ KABULÜ

Erdoğan, zirve kapsamında Hindistan Başbakanı Narendra Modi’yi kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen kabul yarım saat sürdü.

Kabule Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı.

ERDOĞAN, MAY’İ KABUL ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan  İngiltere Başbakanı Theresa May’i kabul etti. Erdoğan ve May görüşmesi basına kapalı şekilde 45 dakika sürdü. 

Kabulde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Başkanı Hakan Fidan da hazır bulundu.

ERDOĞAN, GUTERRES’İ KABUL ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres kabul etti.

Erdoğan’ın Guterres kabulü, basına kapalı olarak 20 dakika sürdü. Kabule Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldı.

CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün düzenleyeceği basın toplantısında, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin, BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard’ın raporunu değerlendireceğini bildirdi.

“Cumhurbaşkanımız, kapanış konuşmasında BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard’ın yayımladığı rapor dahil olmak üzere, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin en son gelişmeleri de değerlendirecektir. Bu yılki zirve esnasında ABD Başkanı Donald Trump ve Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin de dahil olmak üzere, dünya liderleriyle baş başa toplantılar gerçekleştiren Cumhurbaşkanımız, bugünkü basın toplantısında bu görüşmelere de değinecektir.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirve kapsamında ayrıca Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile de görüştü.