Eğitim

Açıköğretim öğrencilerine yaz okulu geliyor

Açıköğretim okuyanlara müjde: Yaz okuluna, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerine kayıtlı tüm öğrenciler başvurabilecek.

Açıköğretim ve uzaktan eğitimde dünya markası haline gelen Anadolu Üniversitesi, 2018-2019 yaz döneminde Açıköğretim, İkktisat ve İşletme Fakültesi bölümleri için yaz okulu açacak.

Yaz okulu ile örencilerin bütünleme sınavı talepleri karşılık bulacak ve öğrencilere öğrenimlerini belirlenen süreden önce tamamlama fırsatı verilecek.

Bu uygulama ile;

Mezuniyet aşamasına gelmiş fakat eksik derslerinden dolayı mezun olamayan öğrencilere;

Bir öğretim döneminde 45 kredilik ders alıp tek dersi kalan öğrencilere;

Dönemlik ders seçme koşullarından dolayı geçmiş öğretim yıllarında bazı dersleri alıp başarısız olan ancak mevcut öğretim yılında başarısız olduğu dersi alamayan öğrencilere mezuniyet açısından avantaj sağlayacak.

Konu ile ilgili Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı şu açıklamalarda bulundu:

“Göreve başladığımız günden bu yana Açıköğretim Sistemine kayıtlı öğrencilerimizden gelen çeşitli taleplerle karşılaşıyoruz. Biz de öğrencilerimizin haklı taleplerini karşılamak, açık ve uzaktan eğitimde Türkiye’nin lider üniversitesi olarak yenilikçi, sürdürülebilir çözümler üretmek çalışıyoruz.”

“Yaz okulu da bu yenilikçi anlayışımızın bir ürünü. Örgün eğitimde zaten kullandığımız ve nitelikli sonuçlar aldığımız yaz okulu uygulamasını, Açıköğretim Sistemine uyarlıyoruz. Bu yolla bütünleme taleplerine cevap verdiğimiz gibi başarılı öğrencilerimize de okullarını erken bitirme fırsatı ya da iş yoğunluğu olan öğrencilerimize yaz okulundan ders alarak dönem içindeki programlarını hafifletme fırsatı sağlıyoruz. Biz öğrencilerimizin lehine olacak, onların başarısını yükseltecek, verdiğimiz eğitimin kalitesini arttıracak çalışmalar yapmayı sürdüreceğiz. Yaz okulu uygulamasının öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” 

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK TAKVİM

Anadolu Üniversitesi Akademik Takvimine göre:

Yaz okulu için kayıtlar 24 Haziran Pazartesi günü başlayacak

Kayıtlar 28 Haziran Cuma günü bitecek.

Eğitim 11 hafta sürecek, ardından 14-15 Eylül tarihlerinde final sınavları yapılacak.

Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde açılacak yaz okulu dersleri, ilgili birim kurulunun kararı ve Anadolu Üniversitesi Senatonun onayıyla belirlenecek.

Yaz okulu başarı değerlendirmesi tek sınav ile yapılacak ve bu sınavın başarı notuna katkısı yüzde 100 olacak.