Eğitim

İlber Ortaylı robotla eğitimi eleştirdi

Prof. Dr. İlber Ortaylı; okul eğitimini, gazete ve televizyonları eleştirdi. Ortaylı, “Dilimizi iyi kullandırmak için topyekün karar almalıyız.” dedi.

Ünlü tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, 11. Kocaeli Kitap Fuarı’nda söyleşiye katıldı.

Söyleşinin yapıldığı salonda ilgi ile karşılanan Prof. Dr. Ortaylı, insan ve toplumların dile önem vermesi gerektiğini belirterek farklı dillerin üretim aracı olduğunu söyledi.

“İNGİLİZLER GÜCÜNÜ DİLLERİNDEN ALIYOR”

Ortaylı, dilini kaybeden toplulukların kopuşa uğrayacağını savunarak, İngiltere’yi örnek gösterdi. İngiltere’nin gücünü, gazete ve televizyonlarda herkesin dilini düzgün bir İngilizce ile konuşmasından aldığını kaydetti.

Bizim televizyon ve gazetelerimizde böyle olmadığını ifade eden Ortaylı, kamera önündeki herkesin düzgün bir Türkçe ile konuşması gerektiğinin altını çizdi.

“EKRAN ÖNÜNDEKİLER DÜZGÜN TÜRKÇE İLE KONUŞMALI”

Ortaylı, panelistlerden siyasilere kadar göz önündeki herkesin düzgün bir Türkçe kullanması gerektiğini ifade ederek en çok dinlenenlerin onlar olduğunu kaydetti.

Dilimizin doğru kullanımı için topyekün karar alınması gerektiğini vurgulayan Ortaylı, eğitim sistemindeki yanlışlara da değindi.

iLBER ORTAYLI: ROBOTLA EĞİTİM OLMAZ

“Robotla eğitim olmaz” diyen Ortaylı, robot dersinden önce çocukların dilini öğrenmesi gerektiğini savundu.

Roma’dan ve Sümerlerden bu yana eğitimin gramer ile başladığını aktaran Ortaylı, iyi bir birey olması için musiki ve beden eğitimine de ihtiyaç olduğunu belirtti.

Ortaylı son olarak “Bu sebeplerden dolayı robotlarla eğitim olmaz, böyle bir eğitim sistemi de olamaz” şeklinde konuştu.

İlber Ortaylı’dan ‘Şeyma Subaşı’ kahkahası