Eğitim

Kızının okula gidebilmesi için borç parayla yol yaptı

Muğla’da yaşayan 48 yaşındaki Ramazan Korkut, 6 yaşındaki kızının okula gidebilmesi için borç parayla yol yaptı.

Muğla’da yaşayan 48 yaşındaki Ramazan Korkut, 6 yaşındaki kızının okula gidebilmesi için borç parayla yol yaptı. Korkut, belediyenin ‘dağ yol’ diyerek onarmadığı yolu 1 kepçe ve 4 kamyon kiralayarak stabilize hale getirdi.

Menteşe ilçesi Yemişendere Mahallesi’nin Tembeller mevkiinde oturan evli ve 1 çocuk babası çiftçi Ramazan Korkut, yaşadıkları yere giden dağ yolunun bozuk olması nedeniyle servis aracı giremediği için geçen yıl kızı Gamze Korkut’u ana sınıfına gönderemedi. Bu yıl, Menteşe ilçe merkezindeki Şehbal Baydur İlkokulu’nda birinci sınıfa başlayan küçük Gamze’nin yol sıkıntısı devam etti.

Muğla’da yaşayan 48 yaşındaki Ramazan Korkut, 6 yaşındaki kızının okula gidebilmesi için borç parayla yol yaptı.

Borç parayla yol yaptı

Menteşe Belediyesi‘ne yolun yapılması için başvuran Ramazan Korkut, ‘Orman yolu olduğu için yapamıyoruz’ cevabı aldı. Bunun üzerine Korkut, 1 kepçe ve 4 kamyon kiraladı. Menteşe Belediyesi bir kamyon, Orman Bölge Müdürlüğü ise bir greyder desteğinde bulundu. 6 gün boyunca süren çalışmalar sonucu düzeltilen ve çakıl dökülen 4 kilometrelik yol, stabilize hale getirildi. Daha önce babası tarafından traktörler ile anayola götürüldükten sonra servise binebilen Gamze’nin yol çilesi, sona erdi.

Kızım okula gidemeyecekti

Yolun kötü olmasından dolayı daha önce servis aracının evlerinin önüne gelmediğini belirten baba Bozkurt, “Kızımı bir kez evin önünden alan servis şoförü, daha sonra bana ‘Yolun iyi değil, bir daha buraya gelemem’ dedi. Milli Eğitim’den yetkililer gelerek yolda incelemede bulundu. Onlar da, ‘Yolu kendin yaptırırsan kızın ancak o zaman servis ile okula gider’ cevabını verdi. Yolu yaptırmaya mecbur kaldım, çünkü aksi takdirde kızım okula gidemeyecekti. Veresiye olarak yaptırdığım yol için 20 bin lira borçlandım. Maddi durumum zaten iyi değil. Şimdi üzerine bir de veresiye olarak yatırdığım bu yol için yapılan masraf eklendi. Nasıl ödeyeceğimi düşünmeye başladım” dedi.

Diğer öğrencilerin hayatını riske atardım

Servis şoförü Fatih Aydın da, “Aracın girebileceği bir yol değildi. Artık sabah alıp, akşam bırakacağız. Çocuklarımız bizim geleceğimiz. O yola girseydim, araçta bulunan diğer öğrencilerin can güvenliğini riske atardım. Herkesin beni anlayışla karşılayacağını umuyorum” diye konuştu.